Suezský průplav zvýší od května poplatky za tranzit lodí. Oznámil to správce této dopravní tepny spojující Středozemní a Rudé moře. Navýšení se dotkne například ropných tankerů, jež tvoří podstatnou část plavidel, které průplav využívají. Informovala o tom agentura AP.

Podle správce průplavu je navýšení poplatků „v souladu s významným růstem globálního obchodu“. Větší výnosy mají jít na další rozvoj infrastruktury. V současnosti pokračují práce na prodloužení obousměrného úseku kanálu.

Navýšení tarifu pro ropné tankery vzroste z pěti na 15 procent nad běžný tranzitní poplatek. Nákladní lodě s automobily a dalším zbožím si připlatí o 14 procent nad běžný tarif průplavu. Navýšení se bude týkat i dalších druhů lodí.

Loni Suezský průplav zvýšil tržby o 12,8 procenta na rekordních 6,3 miliardy dolarů (přes 135 miliard Kč). Vodní cestou loni proplulo 20 649 plavidel, což je proti předchozímu roku nárůst o deset procent. Vloni průplav na několik dní zablokovala kontejnerová loď Ever Given.

Suezský průplav byl otevřen v roce 1869 a v současné době jím prochází kolem deseti procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy.

Zdroj : ČTK