Svaz průmyslu a dopravy ČR požaduje, aby řidičský průkaz skupiny B umožnil řízení vozidel na alternativní pohon s hmotností až do 4,25 tuny. Podle současných pravidel mohou řidiči s tímto oprávněním řídit pouze vozy do 3,5 tuny. Podle Svazu průmyslu to firmám usnadní nákup zejména dodávek na elektrický pohon, které by bez úpravy pravidel kvůli vyšší hmotnosti mohli řídit pouze lidé s řidičským průkazem skupiny C. ČTK o tom informovala mluvčí svazu Tereza Šebestová.

„Dodávky s alternativním pohonem, a zejména ty elektrické, jsou těžší a při plném nákladu nemohou splnit hmotnostní limit do 3,5 tuny a nelze je tudíž plně využít,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Změnu pravidel umožňuje evropská směrnice, která umožňuje za splnění určitých podmínek řídit s řidičským oprávněním skupiny B nákladní automobily na alternativní pohon s celkovou hmotností od 3,5 do 4,25 tuny.

Výjimku přijalo několik zemí EU, například Rakousko, Francie nebo Španělsko a další země o jejím zavedení uvažují. Podle Hanáka se ministerstvo dopravy k úpravě pravidel staví pozitivně a slíbilo, že změnu zapracuje v rámci novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích ještě letos.

Změna pravidel podle Hanáka také usnadní firmám nákup automobilů na elektrický pohon. Pokud by zaměstnanci firem potřebovali k řízení těžších nízkoemisních dodávek oprávnění skupiny C, mohlo by to podnikům výrazně prodražit investice do obnovy vozového parku, tvrdí svaz.

„S ohledem na tisíce chybějících řidičů s řidičským oprávněním skupiny C, to usnadní firmám nákup elektroaut a dalších dodávek na alternativní pohony, což bude mít pozitivní efekt i na životní prostředí,“ doplnil Hanák.

Výjimku je podle evropské směrnice možné využít pouze v případě, kdy se hmotnost vozidla zvýší kvůli těžšímu pohonnému systému. Nesmí ale dojít k navýšení nosnosti.

Zdroj  :ČTK