Nový inteligentní systém řízení dopravy indikoval problematické oblasti v parkování v Pardubicích. Nedostatek míst se ukazuje v červené zóně v okolí náměstí Legií a ulic Havlíčkova a Štefánikova. Řešením by mohla být větší ochrana rezidentů, řekl ČTK náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).

„Čísla hovoří jasně, tam je to parkování nejproblematičtější a víme, že s tím budeme muset něco dělat. Máme to přesně vyčíslené, kdy a jakých aut. Byl jsme překvapen, že třeba v modré a žluté zóně parkovací místa jsou kdykoliv k dispozici, jen je lidé třeba nenajdou v docházkové vzdálenosti 100 až 200 metrů,“ uvedl Kvaš. Podle něj by se v místě s nedostatkem parkování mohla například omezit místa pro návštěvníky a zvýšit kapacita rezidentních zón.

Nový parkovací systém v Pardubicích má přes 3000 senzorů ve vozovce. Čidlo pozná, zda je místo prázdné, nebo na něm stojí auto, data ukládá do systému. Po letošním zavedením elektronických parkovacích karet pro rezidenty už umí rozpoznat i automobil se zaplacenou kartou. Součástí jsou také parkovací automaty. Řidičům obsazenost parkovacích míst signalizují digitální informační tabule, mohou si také stáhnout do mobilního telefonu aplikaci, která je navede na volné parkování.

Město připravuje také výstavbu parkovacích domů, některé by měli stavět soukromí investoři. Pardubice požádaly o stavební povolení na parkovací dům v ulici U Stadionu, získaly je již na obdobnou budovu u terminálu Jih. Další parkovací dům by mohl developer v ulici Mezi Mosty.

Zdroj : ČTK