[quote]Plzeňské hlavní nádraží, významný uzel dálkové a regionální železniční dopravy na koridoru z Prahy do Chebu, dostalo moderní podobu vlakové křižovatky. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes ukončila přestavbu stanice. Cestující mají od loňského prosince nové podchody pod všemi šesti nástupišti. Nové jsou prostor před nádražím a koleje ve směru na Cheb, opraveny jsou železniční mosty přes Mikulášskou ulici. Stavba, která trvala zhruba 2,5 roku, stála 1,35 miliardy korun, řekla dnes ČTK mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.[/quote]

Už v minulých letech SŽDC opravila úsek do stanice Plzeň-Jižní Předměstí, průjezd uzlem a východní část stanice. Postupně prošly rekonstrukcí 1., 2., 4. a částečně i 3. nástupiště.

Druhý podchod na hlavním nádraží od prosince spojuje všechna nástupiště s novým terminálem autobusové dopravy, který koncem loňského roku dostavělo město Plzeň. „Teď se dokončilo 3. nástupiště, kompletní modernizací prošla nástupiště 5 a 6. Rekonstrukce obou mostů Mikulášská zlepšila parametry železniční dopravy i provozu na silnici. Díky rozšíření se vytvořily samostatné pruhy pro tramvaje a cyklisty,“ řekl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Hlavním cílem rekonstrukce byla celková přestavba kolejového rozvětvení ve směru na Cheb a navazujících kolejí.

Cestující mohou využívat šest nástupišť, na všechna zajišťují výtahy z obou podchodů bezbariérový přístup. „Ještě před rekonstrukcí byl přístup na některá nástupiště po úrovňových přechodech, a to při velké frekvenci vlaků,“ uvedl Svoboda. Vlaky teď mohou projíždět nádražím rychlostí 80 km/h. Stanice má nový informační systém, protipožární signalizaci, kamery i systémy dálkového řízení provozu.

SŽDC projektuje rekonstrukci 112 let staré secesní nádražní budovy za miliardu korun. „Už letos nebo příští rok by se mělo začít,“ řekl Petr Kolář z plzeňské stavební správy SŽDC. Oprava památkově chráněné budovy potrvá nejméně dva roky. „Každopádně je v investičním plánu a chceme začít co nejrychleji,“ uvedl. Velké historické budovy typu Plzně a Českých Budějovic jsou prioritou SŽDC.

Plzeň zajistila kromě stavby autobusového terminálu za 150 milionů Kč, který nebyl součástí stavby SŽDC, také rekonstrukci tramvajové trati a prostoru před nádražím, vše za 100 milionů Kč. „Celá tato oblast se stává klíčovým moderním dopravním uzlem našeho města. Věřím, že i díky tomu přilákají jednotlivé druhy dopravy ještě více cestujících,“ uvedl primátor Martin Baxa (ODS).

Dokončenou stavbu podpořil téměř 630 miliony Kč evropský program CEF (Nástroj pro propojení Evropy).

Práce na železnici v Plzni pokračují stavbou nového úseku tratě na Domažlice a silničního mostu přes trať za 1,1 miliardy Kč. Hotovo má být letos. „Včetně výkupů pozemků už sem (do plzeňského uzlu) šlo k sedmi miliardám korun,“ řekl Kolář. V příštím roce se podle něj začne stavět nová železnice Lobzy – Koterov, kde chce SŽDC letos na podzim vypsat veřejnou zakázku na dodavatele stavby za necelou jednu miliardu korun. „Půjde o zrušení dnešní stanice Koterov a místo ní bude vybudována nová zastávka na Slovanech u Penny Marketu,“ uvedl. Poslední bude modernizace žateckého kolejového rozvětvení. V blízkém výhledu to není, dodal.

 

Zdroj : ČTK

DPP