[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zvýší v letošním a příštím roce všem zaměstnancům mzdy v průměru o 4,4 procenta. U nejnižších tarifních stupňů vzroste mzda o osm procent. Vyplývá to z uzavřené kolektivní smlouvy, která platí od letošního 1. ledna do 31. prosince 2019. ČTK to sdělila mluvčí firmy Kateřina Šubová. SŽDC zaměstnává na 17.000 lidí, průměrná mzda se pohybuje kolem 30.000 Kč.[/quote]

,,Při promítnutí nového systému tarifních mezd a nového osobního příplatku dochází u všech zaměstnanců k nárůstu mzdy v průměru o 4,4 procenta. V návaznosti na novou výši minimální mzdy od 1. ledna došlo k významné změně u nejnižších tarifních mezd,“ uvedla Šubová.

Dále se vedení podniku s odbory dohodlo na vyplacení mimořádné odměny 5000 Kč, a to v lednu v prosincové výplatě. Dojde také k dorovnání rozdílu vzniklého nepodepsáním kolektivní smlouvy před lednem 2018. Současně se upravila nominální hodnota stravenek na 110 Kč, 90 Kč a 55 Kč.

K dohodě o nárůstu mezd dospěli ještě před Vánoci zástupci zaměstnanců a vedení v Českých drahách a dceřiném nákladním dopravci ČD Cargo. Provozním zaměstnancům ČD vzrostou mzdy o 4,5 procenta, administrativním pracovníkům porostou dvouprocentním tempem. V ČD Cargo se pak mzdy zaměstnancům zvýší o 1200 až 1500 korun. To se nejvíce projeví u méně honorovaných profesí, jako jsou posunovači nebo zaměstnanci v opravárenství.

Platy zaměstnancům na železnici meziročně vzrostly už loni. Proti roku 2016 si zaměstnanci státní správy železnic přilepšili o 3,4 procenta. V Česku v letošním třetím čtvrtletí činila průměrná mzda 29.050 korun.

Zdroj: ČTK