[quote]Plzeňská Škoda Electric dodá letos deset nových nízkopodlažních trolejbusů za více než 130 milionů korun do Opavy. Slezské město dostane vozy se zcela novou karoserií, uvedl v tiskové zprávě mluvčí mateřské společnosti Škoda Transportation Michal Tobrman.[/quote]

,,Jedná se o světovou premiéru této moderní karoserie pro trolejbusy. Samozřejmostí je prostorný interiér, klimatizace prostoru pro cestující i řidiče, moderní informační systém včetně možnosti USB připojení,“ popsal vozy obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr.

Vozy budou vybaveny i pomocným bateriovým pohonem, takže budou moci jezdit i do míst bez instalovaného trolejového vedení. Budou také jezdit při výpadku elektřiny.

První z deseti vozů by měl opavský dopravní podnik dostat na konci letošního třetího čtvrtletí. Zakázka podle Kapra navazuje na předchozí kontrakty. Poslední zakázky firmy pro Opavu byly v roce 2015.

Opavský dopravní podnik má nyní více než 30 červeno-bílých trolejbusů, které ročně přepraví téměř šest milionů cestujících. Nové vozy z Plzně pomohou obnovit městský vozový park.

Škodovka loni uzavřela kontrakty na nové trolejbusy pro další města v Česku za zhruba miliardu korun. Nové trolejbusy zamíří například do Hradce Králové, Brna, Ostravy, Pardubic, Českých Budějovic, Chomutova či Jirkova.

Škoda Electric je největším evropským výrobcem trolejbusů; vyrobila jich už více než 14.000. Jezdí ve 30 zemích v Evropě, Asii a v Severní Americe. Podnik ročně utrží mezi pěti až šesti miliardami Kč.

Zdroj: ČTK