Kopřivnická automobilka Tatra Trucks loni prodala 1277 vozů, oproti roku 2020 to bylo o 91 automobilů více. Loňský plán překročila o 57 vozů. V tiskové zprávě to ČTK sdělil mluvčí automobilky Andrej Čírtek.

Přibližně 40 procent vozidel putovalo na trhy v Česku a na Slovensku, zbytek šel na export. „Co se týče poměru vyrobených vozů rozdělených do hlavních segmentů, 40 procent odebrali zákazníci v civilní sféře, deset procent bylo určeno pro záchranné složky a 50 procent automobilka dodala v rámci armádních zakázek,“ uvedl Čírtek.
Generální ředitel a předseda představenstva Tatry Trucks Pavel Lazar uvedl, že Tatra měla loni velmi úspěšný rok a tento trend by měl pokračovat i letos. „Registrujeme silnou poptávku zákazníků po našich jedinečných vozidlech. Minulý rok jsme získali i průlomové vojenské zakázky v Belgii a Německu, které nám mohou zásadně pomoci prosadit se v širším měřítku v prostředí armád NATO,“ uvedl Lazar.
Zakázka na vozidla pro belgickou armádu je pro Tatru největším armádním projektem za poslední léta. Tatra Trucks ve spolupráci s partnerskou automobilkou DAF Trucks dodá do Belgie 879 logistických nákladních vozidel řady CF na tatrováckých platformách 4×4 a 8×8
„Naše společnost bude provádět také montáž vozidel, na projektu bude navíc spolupracovat i další kopřivnický podnik Tatra Defence Vehicle, který pro vozidla vyvinul a bude vyrábět pancéřované kabiny. Na konci loňského roku navíc belgické ministerstvo obrany uzavřelo další výběrové řízení na dodávku devíti tahačů těžkých návěsů v provedení 8×8, v němž jsme rovněž uspěli,“ uvedl obchodní ředitel a místopředseda představenstva Petr Hendrych.
V září si Tatra připomněla deset let od zahájení výroby modelové řady Tatra Phoenix, která je pro automobilku stěžejním produktem pro civilní sféru. Dosud dodala zákazníkům více než 3650 vozů této řady.
Tatra loni také zahájila vývoj prototypu vozu s vodíkovým pohonem. Spolupracuje na něm s několika českými výzkumnými organizacemi a vysokoškolskými pracovišti v čele s Ústavem jaderného výzkumu Řež. První prototyp určený k testování by měl být hotov na konci letošního roku.
„Pro projekt použijeme podvozek řady Tatra Force ve speciálním provedení, který je určen pro těžební průmysl, abychom vůz mohli odzkoušet v těch nejnáročnějších podmínkách. Tatra také zajistí kompletní integraci všech komponent a systémů pohonu,“ uvedl ředitel výzkumu a vývoje Tatry Trucks Radomír Smolka.
Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Má přes 1000 zaměstnanců, dalších víc než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. V roce 2020 podnik vytvořil tržby 5,5 miliardy korun a provozní zisk před odpisy EBITDA 509 milionů korun, čistý zisk činil téměř 141 milionů korun. Tatra Trucks patří do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada.
Zdroj : ČTK