Americký výrobce elektromobilů Tesla získal od braniborských úřadů povolení zprovoznit v Německu svou továrnu. Na tiskové konferenci to dnes oznámil braniborský premiér Dietmar Woidke, který schvalovací proces po dvou letech od začátku výstavby označil za obrovský úkol. Tesla doposud budovala svůj závod v braniborském Grünheide nedaleko Berlína s předběžnými povoleními. Woidke uvedl, že úřady už Tesle povolení předaly.

„Dnešek se stal pro Braniborsko velkým krokem do budoucnosti,“ řekl Woidke. „Začala se psát nová kapitola našeho průmyslového a hospodářského rozvoje,“ uvedl. Braniborsko, jako někdejší část Německé demokratické republiky (NDR), podle Woidkeho díky továrně učinilo další krok ke své ekonomické budoucnosti a ke klimaticky neutrální dopravě.

Zelenou Tesle udělil souhlas braniborského zemského úřadu pro životní prostředí, který patří pod braniborské ministerstvo životního prostředí. Podle úřadů továrna splňuje všechny standardy a požadavky ochrany životního prostředí. Rozhodnutí má 536 stran a dalších takřka 24.000 stran mají podklady.

Dlouho očekávané rozhodnutí je úlevou pro šéfa Tesly Elona Muska, který plánuje továrnu jako hlavního rivala pro automobilky Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz na jejich domácí půdě. Evropští konkurenti totiž rozšiřují nabídky vlastních elektromobilů.

Závod, který má nakonec vyrábět i baterie a postupně až 500.000 aut ročně, poskytne Tesle výrobní základnu na jednom z nejkonkurenčnějších automobilových trhů světa. Továrna nabídne práci asi 12.000 lidí. Musk původně doufal, že se mu továrnu podaří zprovoznit už v polovině roku 2021.

Zdroj : ČTK