Pražský dopravní podnik (DPP) věnuje partnerským dopravním podnikům na Ukrajině provozuschopné vyřazené a neprodané tramvaje T6A5. Přepraví je, jakmile to bezpečnostní situace umožní. Podnik plánuje ukrajinským partnerům věnovat i autobusy. Přebarvil také několik cedulí s výpisem spojů na zastávkách MHD v metropoli do ukrajinských barev, tedy žluté a modré. Lidé si je mohou rovněž zakoupit na e-shopu DPP a výtěžek půjde na charitativní účet pro Ukrajinu. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. 

DPP věnuje partnerským dopravním podnikům na Ukrajině všech 15 provozuschopných vyřazených a neprodaných tramvají T6A5. Přepravu bude odle Řehkové možné zrealizovat, až to bezpečnostní situace na Ukrajině umožní.

Tento typ tramvají byl vyráběn firmou ČKD Tatra v Praze jako nástupce tramvají Tatra T3. V Praze od loňska už nejezdí, nicméně nadále slouží například v Brně, Ostravě, Bratislavě, Košicích. Na Ukrajině jezdí od roku 2016 v Charkově a Kyjevě.

Podle aktuální situace DPP ukrajinským partnerům nabídne i provozuschopné městské autobusy, které již nebudou potřebné pro provoz v Praze či na příměstských linkách.

Tabla zastávek MHD v Praze, jejichž názvy vychází z ukrajinského místopisu, jako například Krymská, Volyňská, Zborovská nebo Ukrajinská, a k tomu Náměstí Míru, si nově mohou zakoupit všichni zájemci na e-shopu DPP. 

V průběhu příštího týdne bude tabla možné zakoupit také v Infocentrech DPP ve stanicích metra Anděl, Hradčanská, Můstek, Nádraží Veleslavín, Hlavní nádraží, na magistrátu nebo v Terminálu 1 a 2 na Letišti Václava Havla Praha.

Veškerý výtěžek z jejich prodejů bude DPP zasílat na veřejný sbírkový účet „Charita pro Ukrajinu“, který organizuje Charita Česká republika ve spolupráci s Charitou Ukrajina.

Všech pět zastávkových tabel je v ukrajinských národních barvách. A to jak ta, která jsou určena k charitativnímu prodeji, tak i ta skutečná v ulicích Prahy. DPP v rámci této akce všechna tabla na uvedených zastávkách přebarvil do ukrajinských barev.

„Dle požadavků hlavního města a Policie ČR převážíme uprchlé obyvatele Ukrajiny mezi nádražími, místy ubytování a všemi pracovišti cizinecké policie. Vozíme pro ně jídlo nebo jiný potřebný materiál či vybavení,“ řekl dopravní ředitel DPP Ladislav Urbánek.