[quote]Podle ministra dopravy Dana Ťoka pomáhá zahájení nových stavebních projektů především novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury z roku 2015. Novela upravila systém oceňování pozemků pro výkup. Výsledkem je urychlení výkupů. Dalším důvodem je také stabilizace Ředitelství silnic a dálnic ČR, řekl Ťok ČTK při zahájení stavby obchvatu Slaného na Kladensku.[/quote]

Další usnadnění pro zahájení staveb čeká ministr i od nového zákona o veřejných zakázkách.

,,Zákon ještě nesehrál tu roli, co, doufám, bude mít šanci sehrát do budoucna,“ uvedl Ťok.

Dnes ŘSD zahájí další zásadní silniční stavbu ve středních Čechách, která má nadregionální význam. Jde o dva úseky karlovarské dálnice D6 na Rakovnicku. Dostavba D6 z Prahy do Karlových Varů a Chebu je klíčová i pro Karlovarský kraj. Pokračuje také příprava stavby dalších úseků.

,,Intenzivně pracujeme na územním rozhodnutí a získání stavebního povolení,“ dodal ministr.

Část před Karlovými Vary ještě potřebuje posudek vlivu na životní prostředí, takzvanou EIA.

Ťok se má také v dnes sejít se zástupci dalších politických stran, chce s nimi jednat o takzvané předčasné držbě a dalších věcech, které je třeba řešit v souvislosti s dalším urychlením výkupů pozemků, případně urychlením vyvlastňování. V případě vyvlastňování léta blokují zahájení stavby soudní přezkumy, podle ministra by se stavba měla zahájit i v případě soudního sporu, který by nezávisle na ní řešil například požadavky na cenu. V tuzemsku se rozmohly případy, kdy si lidé účelově pořídí pozemek potřebný pro stavbu silnice a pak se na něm snaží vydělat, dodal.

Peněz na přípravu a stavbu silnic je relativně dostatek, řekl Ťok, problémem je hlavně dlouhá a složitá legislativní příprava, která by se měla zjednodušit.

Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic ČR Jana Kroupy je třeba v dnešní době, kdy hodně firem usiluje o zakázky a nabízí extrémně nízké ceny, mít na stavbách velké dozorové týmy, které ohlídají kvalitu. Jediným kritériem zakázek už ale nebývá jen cena, třeba v případě obchvatu Slaného kromě ceny tvořilo deset procent hodnocení zakázky i prodloužení záruky.

Kroupa řekl, že nastává doba, kdy by zhotovitelé měli mít šanci uplatnit více inovací, což ale na druhou stranu znamená mít silný kontrolní tým na straně investora. Na dopravních stavbách se například v rámci PPP projektů mohou podílet soukromí investoři. Další alternativní možností je postup podle takzvané žluté metodiky FIDIC, kdy zhotovitel zajišťuje i projekt a projednává jej s úřady, tedy stavbu řeší „na klíč“.

,,Dnes dokážeme být rovnocennými partnery i těm zhotovitelům, byť v minulosti to třeba tak nebylo,“ dodal Kroupa.

Zdroj: ČTK