[quote]Dánská přepravní společnost A.P. Moller-Maersk se dohodla na prodeji své divize ropy a plynu Maersk Oil francouzskému ropnému gigantu Total. Ten za ni zaplatí 7,45 miliardy USD (165,5 miliardy Kč), uvedly dnes firmy. Prodej je součástí plánu dánské společnosti zaměřit se pouze na hlavní aktivity v oblasti kontejnerové lodní přepravy a logistiky.[/quote]

Dohoda by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Maersk podle ní získá 97,5 milionu akcií Totalu, což je asi 3,8 procenta majetku firmy. Total převezme i dluh, který činí 2,5 miliardy USD.

Společnost Maersk Oil má většinu majetku v Severním moři, uvedla agentura Reuters.

Total v červenci oznámil, že je připraven k akvizicím. Hodnota majetku v oblasti těžby ropy ve světě zůstává po propadu cen nízká, francouzský podnik se však ukázal vůči poklesu cen suroviny odolnější než jiné ropné firmy. Ceny ropy prudce klesly v polovině roku 2014 a propad zasáhl celé odvětví.

Total rychleji a dříve snížil náklady, což mu nyní umožňuje investovat do velkých projektů. Firma již zahájila velké investice, když na počátku tohoto roku podepsala dohodu v řádu několika miliard dolarů o rozvoji největšího světového pole s plynem South Pars, o které se dělí Írán a Katar.

Moller-Maersk je nyní uprostřed restrukturalizace, v rámci které se hodlá zaměřit na své aktivity v oblasti přepravy a logistiky a oddělit energetické aktivity. Firmu k tomuto kroku vedly nízké ceny ropy a nízké sazby za přepravu nákladů.

Dánská společnost působí na trhu více než 100 let, je největší lodní přepravní společností na světě a největší dánskou firmou. Má zhruba 89.000 zaměstnanců a aktivity ve více než 130 zemích. Firmu, kterou má pod kontrolou rodina Maerskových, založil v roce 1904 A.P. Moller. Jeho syn Maersk Mc-Kinney Moller ji pak přeměnil v konglomerát a aktivně se podílel na řízení firmy až do roku 2012, kdy zemřel ve věku 98 let.

Zdroj: ČTK