Zdroj: Pixabay.com

Hasič Martin Raus, zdravotní sestra Klára Zaplatilová a radiologický fyzik Tomáš Procházka dnes v Brně získali ocenění Gentleman silnic. Po dopravní nehodě letos v březnu zachránili život muži, kterému při řízení auta vypovědělo srdce. Kromě certifikátů s vyznamenáním dostali jako odměnu mobilní telefony.

Vážná nehoda se stala 23. března kolem 14:00 v brněnské ulici Vejrostova, kde se srazila dvě osobní auta. Jeden z řidičů utrpěl během řízení srdeční infarkt a vjel nečekaně do protisměru. Tam se srazil s jiným vozem. Místem nehody ale naštěstí projíždělo hned několik lidí, kteří ve svém zaměstnání pomáhají zachraňovat životy. Zdravotní sestra, hasič s defibrilátorem a radiologický fyzik poskytli bezvládnému řidiči rychlou pomoc, i když zrovna nebyli ve službě.

„Jel jsem zrovna z práce, když jsem si všiml dopravní nehody. Hned první myšlenka byla, že zastavím a nabídnu pomoc. Střídali jsme se tam pak v masáži srdce pána, drželi záklon hlavy a čekali na příjezd záchranářů. Ještě před jejich příjezdem se tam ale objevil kolega hasič s defibrilátorem a muž dostal dva impulzy,“ popsal novinářům sedmatřicetiletý Procházka. Když si pacienta převzala záchranná služba, dýchal už sám.

Hasič Raus jel na zdravotnické školení, proto měl ve voze i defibrilátor. „Byla to šťastná náhoda, že jsem ho měl u sebe. Když jsem viděl tu nehodu, zastavil jsem do protisměru, abych udělal bariéru, kdyby bylo potřeba. Vytáhl jsem zdravotnické vybavení a pomohl jsem s nasazením toho defibrilátoru,“ uvedl čtyřiatřicetiletý Raus.

Klára Zaplatilová dnes při předání ocenění přítomna kvůli dovolené nebyla. V tiskové zprávě projektu uvedla, že u nehody asistovalo ještě více lidí. Vzpomněla si na další sestřičku, která je nejspíš už v důchodu, a na vysokého mladíka. „Další zachránce se nám do dnešního dne nepodařilo dohledat. Pokud se ale v příběhu záchrany lidského života někdo pozná, budeme rádi, když se nám ozve,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Projekt Gentleman silnic je společnou aktivitou České pojišťovny a Policie ČR. Vznikl v roce 2004 s cílem motivovat řidiče k tomu, aby si na silnici pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Gentlemanem silnic se stává ten, kdo osobně přispěje k záchraně života nebo jiným způsobem pomůže ostatním při závažné dopravní nehodě.

Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, jenž vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Dnes ocenění získali v pořadí 149., jubilejní 150. a 151. titul.

Zdroj: ČTK