[quote]Německý pořadatel zájezdů TUI se dohodl s americkým výrobcem letadel Boeing na odškodném za nucené odstavení problémových letounů 737 MAX a za jejich zpožděné dodávky. Největší cestovní kanceláři v Evropě dohoda finančně pomůže v čase koronavirové krize. TUI dnes uvedla, že Boeing během příštích dvou let zaplatí „výrazný podíl na škodě“, která jí vznikla, konkrétní sumu ale nesdělila.[/quote]

Americká firma podle dohody TUI také poskytne úvěry na budoucí objednávky. Souhlasila rovněž, že TUI v příštích letech dodá méně letadel 737 MAX a dodávky protáhne o dva roky, aby cestovní kanceláři snížila výdaje v časech, kdy bude mít málo hotovosti.

TUI už dříve uvedla, že v uplynulém finančním roce utrpěla kvůli odstavení strojů 737 MAX ztrátu 293 milionů eur (7,8 miliardy Kč). Tento typ letadel nesmí po dvou nehodách, které zavinily smrt celkem 346 lidí, od loňského března do vzduchu a firma pozastavila jeho výrobu.

TUI měla v té době v leteckém parku 15 boeingů 737 MAX a osm dalších jí měl Boeing v roce 2019 dodat. TUI patří spolu s pěti aerolinkami z Německa, Británie, Belgie, Nizozemska a Švédska k největším evropským objednavatelům strojů typu 737, napsal týdeník Der Spiegel.

 

Zdroj : ČTK