Samo NKÚ došlo ke zjištění, že na vzorku 57 kontrolovaných akcí v objemu 3,26 miliardy Kč nebylo zjištěno neúčelné vynakládání peněžních prostředků.

 

ŘSD se proti závěrům NKÚ zásadně ohrazuje. Uvedené závěry hovoří o tom, že NKÚ nepochopil klasifikaci vozovek a principy jejich údržby. ŘSD podalo proti těmto závěrům námitky a sám NKÚ v rámci vyjádření k odvolání konstatoval, že „… nelze učinit závěr, že ve stavu negativně ovlivňujícím bezpečnost jsou všechny předmětné silnice, a takovýto závěr není obsažen ani v kontrolním protokolu. Makročísla uvedená v kontrolním protokolu nedefinují bezpečnost a provozuschopnost komunikace.“

 

Pokud by ŘSD ponechalo rozsah vozovek uváděný NKÚ projít životností až do havarijního stavu, znamenalo by to, že v ČR by z 5 600 km silnic I. třídy muselo být zhruba 1 900 km havarijních a nesjízdných!!! A to i nejkritičtější řidiči vědí, že tomu tak není!

 

Ve skutečnosti žádný úsek nebyl hodnocen nejhorším klasifikačním stupněm 5 u vyjetých kolejí a stupeň 4 byl vyhodnocen pouze na 10,58 km, tedy u 0,1 procenta posuzovaných vozovek!!! Co se týče protismykových vlastností vozovky, tak v havarijním stavu se vyskytuje pouze 13,91 km silnic I. třídy. Tyto vozovky jsou buď v rekonstrukci, nebo jsou označené například snížením rychlosti před tím, než začne rekonstrukce.

 

NKÚ podle našeho názoru účelově pomíjí fakt, že přirozenou vlastností vozovek na konci životního cyklu je skutečnost, že vykazují klasifikační stupeň celkového stavu 4 nebo 5, a přesto je povrch vozovky řádně sanován a zakonzervován průběžně prováděnou běžnou údržbou. Proto povrch vozovky reálně nevykazuje havarijní stav z pohledu bezpečnosti provozu či sjízdnosti, což NKÚ ve vyjádření k našim námitkám sám konstatoval.

 

NKÚ svým nepochopením stavu věcí naopak práci ŘSD ve skutečnosti oceňuje, protože tímto závěrem mimoděk konstatuje, že využíváme kapacitu životnosti vozovek naplno. K výměně povrchu přistupujeme ekonomicky až skutečně krátce před koncem životnosti, ovšem vždy s tím, že do té doby plníme plnohodnotně běžnou údržbu!

 

Výmol v Bílině na kruhovém objezdu (nyní již trvale zapraven) byl dílčím pochybením na straně ŘSD v rámci vyhodnocení stavu a návrhu opravy vozovky ve vazbě na trvanlivost provedené opravy. ŘSD ročně v ČR na síti silnic I. třídy technicky řeší nad 10 000 bodových závad, a to různými technologickými postupy. V tomto kontextu je závěr NKÚ ohledně nehospodárně provedené opravy jednoho výmolu silně zavádějící.

 

ŘSD pro nastavení cyklické pravidelné údržby vozovek již využívá digitální Systém hospodaření s vozovkou, který se stále zdokonaluje v rámci procesu jeho využívání. Tento postup odpovídá praktickým zkušenostem z jiných zemích, kde už systém také funguje.

Zdroj: ŘSD