Na letišti ve Farnborough u Londýna začal včera začíná mezinárodní aerosalon, jeden z největších na světě. Koná se poprvé po čtyřech letech, před dvěma lety plány zhatila pandemie způsobená šířením koronaviru. Organizátoři letos očekávají zhruba 1200 vystavovatelů ze 42 zemí, noviny v leteckém sektoru by si mohlo přijít prohlédnout více než 80.000 návštěvníků. Letošní ročník ale poznamená i válka na Ukrajině.

Na akci se představí jak armádní, tak civilní letadla. Válka na Ukrajině změnila především výhled zbrojařského sektoru, změna spočívá zejména ve zvýšení rozpočtů na obranu. Uzavřené kontrakty se tak podle analytiků budou pohybovat ne v miliardách, ale v desítkách miliard dolarů.

„Teď se k tomu přidává výrazný nárůst výdajů, hlavně v zemích NATO,“ řekl BBC John Coykendall z poradenské společnosti Deloitte. „Já si myslím, že uvidíme spoustu debat mezi vojenskými představiteli vlád a různými zástupci obranného sektoru, kteří jsou na aerosalonu rovněž přítomni. Budou posuzovat produkty a bavit se o potenciálních kontraktech,“ dodal.

Aerosalon ve Farnborough se střídá s podobnou akcí v Le Bourget u Paříže. Tam se aerosalon konal naposledy v roce 2019, loni jeho konání rovněž znemožnila pandemie. Letošní přehlídka ve Farnborough tak nabídne příležitost posoudit, jaká panuje v odvětví nálada, a zároveň ukáže, jak se který výrobce vyrovnává s naprosto odlišnou situací, než jaká v sektoru výroby letecké techniky panovala před pandemií a před nejhorším ozbrojeným konfliktem v Evropě od konce druhé světové války.

K hlavním tématům pro výrobce letadel i nadále patří snaha snižovat uhlíkové emise a vyrábět letadla, která budou v ovzduší zanechávat co nejméně škod. Slovo ‚udržitelnost‘ proto bude prakticky všudypřítomné.

V civilním letectví se jako tradičně utkají dva největší výrobci – americký Boeing a evropský Airbus. Z těchto dvou firem byly poslední tři roky složitější pro amerického výrobce, který ve Farnborough ukáže nejnovější dopravní letadlo 737 MAX 10. To je zatím nejdelší a nejpokročilejší verzí letadel MAX, která se po dvou smrtelných nehodách starších verzí ještě před pandemií musela na mnoho měsíců uchýlit do hangárů, než výrobce zajistil nápravu v podobě aktualizovaného softwaru a dalších konstrukčních změn.

Boeing předpokládá, že právě MAX 10 mu pomůže vrátit se do hry, rehabilitovat značku MAX a opět účinně konkurovat Airbusu. Na obzoru jsou ale potíže – nezdá se totiž pravděpodobné, že firma získá do konce roku pro tato letadla potřebnou certifikaci. V takovém případě už bude podléhat novým bezpečnostním pravidlům pro varovné systémy v kokpitu. To by znamenalo vyšší náklady jak na modernizaci letadla, tak na školení pilotů, kteří létají se staršími verzemi letadel MAX.

Evropský výrobce Airbus do Farnborough přijel ukázal hlavně dopravní letadlo A321neo. Firma začátkem tohoto měsíce předpověděla, že poptávka po osobní letecké dopravě se bude v příštích dvaceti letech zvyšovat tempem 3,6 procenta ročně. Airbus očekává, že z tohoto růstu bude profitovat i díky nabídce svých dalších letadel, jako je A350 a A321XLR.

Zdroj : ČTK