Invoitix

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začali dřevorubci kácet stromy a keře. Ustoupit musejí stavbě lávky přes Labe, která poslouží pěším a cyklistům při opravě Benešova mostu. Na stěhování se připravuje provozovatel oblíbené kavárny u řeky. Její další osud je nejistý, řekl Libor Plzák ČTK.

Pracovní parta mužů s motorovými pilami ve vestách a helmách nejprve označila místo kácení tak, aby nebyli ohroženi pracemi cyklisté, kteří využívají přilehlou stezku. Po krátké dešťové přeháňce se do široka rozezvučel rachot pil. „Kácení je nezbytné kvůli zajištění přístupu k řece a mostu. V místě se po dobu výstavby a rekonstrukce bude pohybovat těžká technika. Podmínkou povolení je následná náhradní výsadba,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková.

Dřevorubci se poblíž mostu, který čeká rozsáhlá rekonstrukce, budou pohybovat celý víkend. Sledovat jejich práci mohou lidé z kavárny, která bude ještě do konce března otevřena. Pak jí bude muset provozovatel celou kvůli stavbě lávky odvézt. Pozemek, na kterém kavárna s posezením stojí, patří Povodí Labe. „Na začátku byla varianta, že bude kavárna pryč jen na měsíc, to teď padlo. Vůbec nevíme, kdy bychom se sem mohli vrátit,“ řekl Plzák.

Stavět lávka přes řeku se začne na přelomu června a července, hotová bude na podzim. „Nemá smysl se sem vracet letos na zimu,“ poznamenal Plzák.

Kraj, který je investorem, s městem Ústí nad Labem zvažovaly i jiné umístění lávky. Krajský radní Tomáš Rieger (ODS) uvedl, že se nabízela možnost spojit střekovské nábřeží s prostorem za hlavním nádražím. Lávka by ale v takovém případě nemohla být bezbariérová.

Kavárna na 22. března naplánovala rozlučkový koncert. „Fakt jsme netušili, jakou obrovskou podporu máme mezi našimi zákazníky. Je neuvěřitelné, kolik lidí se nám ozvalo,“ uvedl Plzák, kterého zastavovali s dotazem na provoz lidé i dnes.

Most E. Beneše je podle odborníků ve velmi špatném stavu. Omezena je kvůli tomu i doprava, po mostě nejezdí MHD. Smlouva mezi krajem a zhotovitelem počítá s dokončením rekonstrukce včetně kolaudace do března 2027. Zakázka bude stát okolo 628 milionů korun, zhruba na 525 milionů chce kraj získat dotaci.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP