[quote]Íránská agentura civilního letectví dnes zveřejnila závěrečnou zprávu o příčinách loňského pádu ukrajinského letadla u Teheránu. Zahynulo tehdy všech 176 lidí, kteří byli na jeho palubě. Podle zprávy nese vinu operátor protivzdušné obrany, který letadlo vyhodnotil nesprávně jako cíl. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba zprávu označil za cynický pokus Íránu zatajit pravou příčinu.[/quote]

„Letadlo bylo vyhodnoceno jako cíl kvůli omylu operátora protivzdušné obrany a byly na něj vypáleny dvě střely,“ stojí v konečné zprávě zveřejněné dnes na webové stránce agentury civilního letectví.

Letadlo ukrajinských aerolinek mířící do Kyjeva sestřelily íránské revoluční gardy raketami typu země-vzduch loni 8. ledna, krátce po jeho startu z Teheránu.

Írán už dříve přiznal, že šlo o „katastrofální omyl“ bezpečnostních sil, které byly v té době v pohotovosti kvůli konfrontaci s USA. Američané krátce předtím v Bagdádu zabili íránského generála Kásema Solejmáního a Íránci v den pádu letadla provedli raketový útok na americké cíle v Iráku a očekávali tehdy americkou odvetu.

Mezi oběťmi leteckého neštěstí bylo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, deset Švédů a dále Afghánci, Němci a Britové.

„To, co jsme v dnes zveřejněné zprávě viděli, není nic jiného než cynický pokus zatajit skutečné příčiny sestřelení našeho letadla. Nedovolíme Íránu skrývat pravdu, nedovolíme mu vyhnout se odpovědnosti za tento zločin,“ napsal dnes Kuleba na facebooku.

Íránská vláda loni v prosinci slíbila vyplatit rodinám obětí po 150.000 dolarech (3,2 milionu korun). Ukrajina chtěla ale o výši kompenzací jednat a žádala potrestání viníků.

 

Zdroj  :ČTK