Ukrajinským řidičům bude na území Evropské unie dočasně stačit řidičský průkaz vydaný na Ukrajině. Návrh předložený před dvěma týdny Evropskou komisí dnes schválili poslanci Evropského parlamentu. Pravidla, která mají odstranit administrativní požadavky na ukrajinské uprchlíky v unijních zemích, podle českého předsednictví podporuje i Rada EU zastupující členské státy. Jejich definitivní schválení je tak otázkou nejbližších dnů.

Výrazná většina europoslanců schválila opatření, podle něhož budou Ukrajinci, kteří mají v EU status dočasné ochrany, po celou její dobu moci řídit auto s dokladem vydaným ve své rodné zemi. Nebudou tedy nuceni žádat o evropské osvědčení či absolvovat dodatečné řidičské zkoušky.

Evropská sedmadvacítka se dva týdny po únorovém začátku ruské invaze na Ukrajinu shodla na zavedení dočasné mimořádné ochrany uprchlíků. Miliony Ukrajinců prchajících před válkou na území EU mají nejméně na rok zaručen přístup k práci, vzdělání či sociální podpoře. Nyní se k tomuto statusu bude pojit i možnost používat vlastní řidičské průkazy.

Návrh ještě musí schválit členské země, které by to podle vyjádření Rady EU měly učinit během příštích dnů.

„Chceme sjednotit a zjednodušit uznávání řidičských průkazů ukrajinských uprchlíků v členských zemích. Snad to aspoň trochu zjednoduší jejich každodenní život, dokud tato nepřijatelná válka neskončí,“ prohlásil dnes za české předsednictví v Radě EU zástupce české velvyslankyně při unii Jaroslav Zajíček.

Česko patří k těm unijním státům, které ukrajinské řidičské průkazy uznávají už dnes. Ukrajinci v zemi také mohou registrovat nové či ojeté vozy a dočasně používat svá auta i bez registrace.

Zdroj : ČTK