[quote]Rychlejší zavedení protikoronavirových opatření ve Spojeném království pravděpodobně mohlo zachránit řidiče londýnských autobusů, kteří zemřeli s nemocí covid-19. S odvoláním na studii, kterou si nechal londýnský dopravní podnik (TfL) vypracovat od londýnské univerzity UCL o tom dnes napsal zpravodajský web BBC. S koronavirem dosud zemřelo čtyřiatřicet zaměstnanců londýnské autobusové dopravy včetně 29 řidičů.[/quote]

Studie uvádí, že dřívější zavedení uzávěry „pravděpodobně mohlo zachránit více životů“. „Náš posudek přímo uvádí, že uzávěra byla hlavním faktorem, který mohl zachránit životy řidičů autobusů,“ uvedl profesor Michael Marmot, který studii vedl. „Protože byl Londýn raným ohniskem pandemie, je pravděpodobné, že zvýšené riziko mezi londýnskými řidiči autobusů souvisí s tím, že byli vystaveni (viru),“ dodal.

Přísná omezení pohybu ve snaze zabránit šíření koronaviru Spojené království zavedlo koncem března. Teprve od 15. června ale byla v Anglii zavedena povinnost nosit roušku ve veřejné dopravě.

Mortalita mezi řidiči londýnských autobusů ve věku 20 až 64 let byla podle studie 3,5krát vyšší než u mužů stejného věku ve všech dalších povoláních v Anglii a Walesu. Institut UCL pro rovnost v oblasti zdraví uvedl, že řidiči čelili zvýšenému riziku vzhledem ke svému povolání. Mnozí ale také měli zdravotní obtíže, jako například vysoký krevní tlak.

Celkem s koronavirem zemřelo 44 zaměstnanců londýnské dopravy. Podle údajů, které získala Caroline Russellová z Londýnského shromáždění, které je kontrolním orgánem činnosti londýnského starosty, 31 z 44 mrtvých tvořili černoši nebo lidé asijského etnického původů. „Zpráva správně zdůrazňuje potřebu rychlejší akce a jednotnějšího přístupu k zajištění ochrany zdraví řidičů autobusů,“ uvedla Russellová s tím, že iniciativu by měl vést starosta Sadiq Khan. Ten poznamenal, že jako syn řidiče autobusu bere úmrtí zaměstnanců dopravního podniku velmi osobně a doplnil, že oběti jsou „neustále v jeho myšlenkách“. K ochraně zaměstnanců prý udělá vše, co je v jeho silách.

Studie dospěla k závěru, že řidiči autobusů častěji žijí ve čtvrtích, které jsou koronavirem nejvíce zasaženy, a patří k černošským nebo jiným menšinám, u nichž je „vyšší riziko, že koronavirus u nich bude mít vážný průběh nebo že s nemocí zemřou“.

Další část přezkumu se bude zabývat rozdíly mezi zaměstnanci londýnské dopravy a ostatními obyvateli Londýna, pokud jde o počty infikovaných a úmrtí s koronavirem.

 

Zdroj : ČTK