[quote]Unikátní lokomotiva „Laminátka“ z plzeňské Techmanie, která je zapsána na seznamu kulturních památek ČR, obohatí sbírky Národního technického muzea (NTM). Jde o prototyp šestinápravové elektrické lokomotivy S699.001 vyrobené ve Škodě Plzeň roku 1963. Dnes se vydala na cestu z Plzně do železničního depozitáře NTM v Chomutově. Šlo o největší a nejtěžší elektrickou lokomotivu pro traťovou službu na území ČR, řekl dnes ČTK mluvčí muzea Jan Duda.[/quote]

NTM ji získalo na základě předkupního práva ministerstva kultury do státní sbírky. Podle Dudy jde o „průkopníka“, který stojí na počátku vývoje střídavé elektrické trakce na českém území, která brzy ovládla celou republiku. „Vedle rozměrových a výkonových superlativů je nesmírně cenná také pro svůj ikonický design, za nějž vděčí designérovi Otakaru Diblíkovi, který pro stavbu skříně použil tehdy nový a nepříliš vyzkoušený materiál -⁠ skelný laminát, díky němuž se podařilo vytvořit z lokomotivy doslova umělecké dílo,“ uvedl Duda.

Plzeňská Techmania Science Center, jejíž hlavní náplní je přibližování vědy a techniky prostřednictvím chytré zábavy, spravuje několik klenotů bývalé továrny Škoda Plzeň. „Po zhodnocení svých možností v ochraně historických exponátů a snaze centra se stát výkladní skříní nových technologií a jejich aplikací rozhodla o odprodeji této lokomotivy značné historické hodnoty a významu,“ řekl Duda. Vozidlo je pro své kvality zapsáno na seznamu kulturních památek ČR, a ministerstvo kultury tak uplatnilo předkupní právo státu ve prospěch NTM. „Přechodem z nestátního sektoru do státní sbírky bude pro tento unikát zaručena nejvyšší možná právní ochrana a jistota zachování pro budoucí generace,“ uvedl.

V návštěvní sezoně bude lokomotiva vystavena v depozitáři NTM v Chomutově. „Po dokončení stálé expozice Muzea železnice a elektrotechniky NTM na pražském Masarykově nádraží je předpokládáno vystavení právě zde. Ani jedna z lokací nevylučuje příležitostné vystavení na dalších místech, domovskou Plzeň nevyjímaje,“ řekl mluvčí NTM. Muzeum podle něj nezískává předměty do sbírek primárně k jejich zprovoznění, ale kvůli zachování ve státní sbírce pro budoucí generace, což platí i pro historická kolejová vozidla. „Zapsání do sbírky NTM však neznamená, že některé z vozidel nemůže být zprovozněno. Rozhodující je celá řada okolností. Mimo jiné je to finanční náročnost opravy a následné provozní využití stroje,“ uvedl Duda. Laminátka patří k těm, jejichž zprovoznění je pro NTM za finanční a provozní spolupráce externích partnerů představitelné.

 

Zdroj : ČTK