[quote]Třebíčská firma Nuvia vyvinula unikátní monitorovací systém, který dokáže pomocí dronu rychle a přesně určit zdroj radioaktivního záření. Jeho použití vyjde levněji než nasazení vrtulníku, v zamořených oblastech se tak zároveň vyloučí ohrožení posádky. Nový monitorovací systém je výsledkem čtyřletého výzkumu. Využít ho mohou záchranáři, bezpečnostní složky i výzkumné ústavy. Novinářům to při včerejší prezentaci v Třebíči řekl vedoucí vývojového týmu Petr Sládek.[/quote]

Představený dron včetně monitorovacího modulu váží okolo 15 kilogramů. Systém se dá použít v různých oblastech. Kontrolovat lze jeho pomocí například i transport jaderných materiálů nebo okolí jaderných elektráren.

,,Jsou tady z minulosti oblasti, kde třeba byla těžena uranová ruda a běží tam rekultivace,“ uvedl Sládek další možnosti využití.

Naměřená data se operátorovi zobrazují on-line na monitoru počítače. Nuvia už nový systém dodala do Číny a Indie, zájemce má třeba i z Brazílie.

Nový monitorovací systém DRONES-G firmy Nuvia představuje další možnost měření radiace, pro niž se používají přístroje od ručních detektorů přes monitorovací systémy umístěné ve vozidlech a vrtulnících po mobilní laboratoře.

Monitorovací systém připojený k dronu může nahradit vrtulníky, protože v nich použitý detekční systém je asi desetkrát levnější. Dron je také možné nasadit rychleji.

,,Objednání vrtulníku trvá hodiny. Tento prostředek dáte do auta, vzlétnout můžete do hodiny. Výsledky měření jsou porovnatelné,“ uvedl Sládek.

Vrtulník je podle něj vhodnější při velkých haváriích nebo na rozlehlých územích, protože může být ve vzduchu hodiny.

Nuvia, a.s., se specializuje na velké inženýringové projekty, komplexní služby, dodávky technologií, zařízení a informačních systémů pro jadernou energetiku, průmysl, vzdělávací instituce, výzkumná a lékařská pracoviště v ČR i v zahraničí. Systémy pro měření radiace firma dodává například české armádě a detekční systémy pro třídění pevného radioaktivního odpadu do obou jaderných elektráren v Česku. Nuvia je od roku 2012 součástí francouzského koncernu Vinci. V Třebíči zaměstnává 150 lidí a v celém Česku 300.

Zdroj: ČTK