Zdroj: Pixabay.com
Invoitix

[quote]Americký fond Global Infrastructrue Partners (GIP) koupí za 1,98 miliardy eur (50 miliard Kč) italskou soukromou železniční společnost Italo. Akcionáři italské firmy oznámili, že přijali navýšenou nabídku od GIP a ruší plánovanou primární nabídku akcií, která se měla uskutečnit ještě tento měsíc.[/quote]

Navýšená nabídka od GIP přišla jen několik dní před očekávaným stanovením ceny pro primární nabídku. Firma Italo chtěla nabídnou na burze až 40 procent akcií.

Společnost Italo plánuje další expanzi na domácím trhu a ráda by vyvezla svůj podnikatelský model do zahraničí. Když bude součástí infrastrukturního fondu GIP, který spravuje majetek v hodnotě 40 miliard eur, může se jí lépe podařit splnit tyto ambice, upozornila agentura Reuters.

Zakladatelé společnosti, mezi které patří i bývalý šéf Ferrari Luca Cordero di Montezemolo, investovali v roce 2006 do firmy celkem jednu miliardu eur. Cílem bylo vytvořit konkurenci státní železniční společnosti Ferrovie dello Stato na vysokorychlostních trasách po celé zemi.

Italo je prvním soukromým vysokorychlostním železničním přepravcem v zemi a první firmou na světě, která používá nové vlaky AGV od Alstomu. Tyto vlaky drží rychlostní rekord pro kolejová vozidla. V současnosti má Italo 25 vlaků poslední generace AGV 575, které mohou jet rychlostí až 360 kilometrů v hodině, a 17 Italo EVO.

Společnost loni přepravila 12,8 milionu cestujících. Její příjmy stouply o 24,8 procenta na 454,9 miliardy eur a čistý zisk o 3,4 procenta na 33,8 milionu eur.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP