DPP

[quote]Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení na veřejnou zakázku zajišťující linkovou autobusovou dopravu ve Zlínském kraji. Na základě výsledků tendru měla začít podle nových jízdních řádů fungovat od 15. prosince. Zlínský kraj proti rozhodnutí ÚOHS podá v nejbližších dnech rozklad, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Pavel Botek (KDU-ČSL).[/quote]

Výsledky veřejné zakázky napadla dopravní společnost BusLine LK a ÚOHS jejím námitkám vyhověl. Podle Botka se námitky týkaly transparentnosti zadávacího řízení, referencí jednotlivých dopravců nebo provázanosti integrovaných dopravních systémů Zlínského a sousedního Jihomoravského kraje. „Je to velmi překvapivé a nepříjemné rozhodnutí. My ho musíme respektovat, ale máme právo podat rozklad proti tomuto prvoinstančnímu rozhodnutí, což uděláme,“ řekl Botek.

Zlínský kraj nyní podle něj připraví přechodné řešení, které bude trvat od 15. prosince nejméně do září 2020. Hejtmanství zřejmě osloví formou jednacího řízení bez uveřejnění jednotlivé dopravce, kteří by mohli autobusové linky ve zmíněné době obsloužit.

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) uvedl, že se BusLine LK zmíněného výběrového řízení ve Zlínském kraji vůbec nezúčastnil. Kraj ho podle něj vypíše znovu. „Věříme, že asi do tří měsíců, možná čtyř, by se nám to mohlo podařit. To znamená vypsat a soutěžit. Upadli jsme do stejné sítě jako některé jiné kraje, kterým také ÚOHS zrušil autobusové soutěže,“ řekl novinářům Čunek.

Skupina BusLine patří k největším dopravcům v zemi. Odmítá však, že by ovlivňovala rozhodování ÚOHS o veřejných zakázkách. Jednatel společnosti Jakub Vyskočil v březnu na dotaz ČTK uvedl, že je skupina BusLine aktivním oponentem výběrových řízeních v mnoha krajích, když dlouhodobě prosazuje u objednatelů správnost výběrových řízení. „Do těchto řízení podává své námitky a podněty. Pokud bychom ale srovnávali množství návrhů, ve kterých nám ÚOHS přisvědčil, oproti návrhům, ve kterých se s našim tvrzením neztotožnil, je toto srovnání hluboce v neprospěch skupiny BusLine,“ uvedl Vyskočil.

Cestujících ve Zlínském kraji se rozhodnutí ÚOHS dotkne zejména v tom, že od poloviny prosince nezačne v regionu fungovat plnohodnotná integrovaná doprava. Kraj zároveň bude muset v přechodném období slevit ze svých požadavků na kvalitu autobusů. „S největší pravděpodobností dojde také i k redukci spojů v železniční i autobusové dopravě připravených podle nových jízdních řádů. Předpokládáme, že přechodné období bude trvat do prosince 2020, nejdéle však do podepsání smluv vzešlých z nového výběrového řízení,“ řekl Botek.

Výběr dopravců, kteří měli od prosince na dalších deset let provozovat veřejnou linkovou dopravu v regionu, schválili krajští radní v březnu. Zakázka byla rozdělena na šest částí. V regionu Zlín měla jezdit společnost Arriva Morava, na Uherskohradišťsku a v oblasti Valašské Klobouky ČSAD Bus Uherské Hradiště, na Kroměřížsku Krodos Bus, na Vsetínsku a v oblasti Valašského Meziříčí Transdev Morava a TQM – holding.

Oproti současnému stavu by měly linky v kraji na základě veřejné soutěže posílit. Hejtmanství počítá s tím, že počet kilometrů bude navýšen o více než 20 procent. Kraj již dříve uvedl, že počet objednávaných kilometrů u autobusů by měl vzrůst ze současných 20,5 milionu na téměř 25 milionů.

 

Zdroj : ČTK