Zdroj: Freeimages.com
DPP

[quote]Ústavní soud odmítl stížnost společnosti ČD Cargo proti přepadovému vyšetřování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou úřad v sídle firmy provedl v listopadu 2016. Vyplývá to z informací na webu soudu. Úřad firmu podezřívá z toho, že se podílela na kartelu, konkrétně mělo jít o rozdělení trhu, cenovou koordinaci a výměnu citlivých informací při poskytování přepravních a zasilatelských služeb. V jejím sídle zajišťoval případné důkazy o kartelu, ČD Cargo se proti tomu neúspěšně bránila u soudu.[/quote]

Stížnost ČD Cargo už dříve zamítl Krajský soud v Brně, Nejvyšší správní soud, nyní tedy i soud ústavní. Důvodem je podle soudu zjevná neopodstatněnost.

Soudy už dříve uvedly, že místní šetření ÚOHS provedl v situaci, kdy měl zřetelné, konkrétní a dostatečné vstupní indicie o tom, že hospodářská soutěž může být narušena.

,,Z pohledu práva na spravedlivý proces nelze napadeným soudním rozhodnutím nic vytknout,“ uvedla soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková.

Antimonopolní úřad případ nechce blíže komentovat, u kartelových řízení to obvykle ani nedělá. Prvostupňové správní řízení v dané věci stále pokračuje, uvedl pouze tiskový mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Podle dřívějšího vyjádření firmy je případ z roku 2006, tedy z doby před samotným vznikem společnosti ČD Cargo.

ČD Cargo je dceřinou společností Českých drah. Největší železniční nákladní dopravce v ČR ročně přepraví 78 milionů tun nákladu.

Zdroj: ČTK