Invoitix

[quote] Polský manažer v čele ukrajinských státních drah Wojciech Balczun odstoupil navzdory nedávnému prodloužení kontraktu až do roku 2019. Demisi šéfa železnic oznámil ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman na včerejším zasedání vlády. Polská média spekulují, že Balczuna „vyštípal“ z funkce ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan, jehož náměstek Jevhen Kravcov byl pověřen, aby státní dráhy dočasně vedl.[/quote]

Hrojsman na jednání vlády pokládal za vhodné zdůraznit, že Balczun se rozhodl rezignovat „zcela samostatně“ a že odstoupil „z osobních důvodů“.

Balczun dříve působil v polské bance PKO, aerolinkáuch LOT a šéfoval železniční společnosti PKP Cargo, než loni v dubnu vyhrál veřejnou soutěž na generálního ředitele ukrajinských drah, které měl coby „superefektivní šéf“ restrukturalizovat a finančně ozdravit. Jeho roční kontrakt byl na konci června prodloužen do poloviny roku 2019.

,,Můžu se spokojeně podívat do zrcadla, protože výsledky mé práce jsou zjevné,“ odpověděl Balczun na kritiku.

Deník Gazeta Wyborzca poznamenal, že Balczun byl první Polák, který se na Ukrajině stal šéfem „strategické“ firmy. Mezitím se šéfem firmy Ukravtodor, která na Ukrajině plní roli ředitelství silnic a dálnic, stal polský exministr dopravy Slawomir Nowak a toto pondělí dozorčí rada koncernu Naftogaz schválila Pawla Stańczaka jako šéfa společnost Ukrtransgaz, která spravuje síť tranzitních plynovodů a podzemních zásobníků plynu.

List nicméně připomněl, že v předchozí ukrajinské vládě zastávali mnoho důležitých funkcí Gruzíni, než je nynější kabinet odvolal, a položil si otázku, zda existuje nějaký limit i pro Poláky.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP