V České republice v uplynulých měsících mírně ubylo veřejných čerpacích stanic. Aktuálně je jich motoristům k dispozici 3978, o 13 méně než k 9. dubnu loňského roku. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) očekává, že v letošním roce některé čerpací stanice uvedou na trh vodík, počítá také s celoplošným zavedením benzinu E10 u nejprodávanějšího benzinu v oktanové hladině 95. Benzin s označením E10 má vyšší podíl biosložky.

Podle zprávy MPO je v České republice nyní 7633 čerpacích stanic, z toho veřejných 3978. Celkový počet stanic vzrostl o 28. Při celkové délce silniční sítě 56.000 kilometrů a počtu celkových veřejných čerpacích stanic je každých 14 kilometrů pro motoristy veřejná stanice, kde mohou dočerpat pohonné hmotu. Pokud se vezme v úvahu celkový počet čerpacích stanic, nachází se podle Louly místo určené k čerpání pohonných hmot každých 7,3 kilometru.

Loula uvedl, že se v uplynulých měsících zvýšil počet míst, kde se čerpají alternativní paliva LPG (zkapalněný ropný plyn) a CNG (stlačený zemní plyn), a to o šest, respektive o 14 na 970, respektive 227 veřejných plnících stanic. V ČR jsou podle něj k dispozici dále tři plnící stanice s zkapalněným zemním plynem LNG a 799 dobíjecích stanic pro elektromobily.

Loula očekává, že v letošním roce bude pokračovat rozšiřování nabídky alternativních pohonů, zejména v kategorii rychlodobíjecích míst a plniček LNG a CNG. „Podle marketingových trendů určujících nákupní zvyklosti zákazníků bude pokračovat i dále modernizace stanic z pohledu služeb, nabídky zboží i technologií,“ uvedl Loula.

MPO upozornilo, že u údajů celkového počtu stanic je nutné brát do úvahy, že evidence je vytvářena podle vlastníků pump. „Z tohoto důvodu tak v řadě případů, a to zvláště u veřejných čerpacích stanic LPG umístěných v areálech standardních čerpacích stanic jiných vlastníků, dochází k tomu, že na jedné lokalitě mohou být evidovány dvě čerpací stanice, přitom obsluha stanice je zpravidla jedna pro celý areál,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě.

 

Zdroj : ČTK