Zdroj: freeimages.com

O několik metrů dnes odpoledne posunuli v Ivančicích na Brněnsku novobarokní kapličku. Ivančická radnice plánuje opravu silnice přes městskou část Letkovice a do prostoru kolem kapličky nelze silnici vměstnat tak, aby odpovídala normám. Složitá operace, kterou plánovali několik týdnů, se původně měla uskutečnit už dopoledne, došlo ale ke komplikacím.

„Kapličku jsme připevnili k jeřábu a pokusili se ji nadzvednout, ale kvůli podtlaku zůstala jedna její část přilepená k zemi. Bylo tedy třeba tuto část podkopat a nahnat do ní vzduch, aby se odlepila,“ popsal potíže starosta Ivančic Milan Buček.

Po několika hodinách dva jeřáby stavbu znovu zkušebně nadzvedly a tentokrát už ji bez potíží zdvihly do výšky 30 centimetrů. Zbývalo připravit dráhu pro posun, protože bylo třeba změnit uchycení lan a krátce před 17:00 se přesun stavby o tři metry podařil.

Město posunutí kaple sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie z roku 1864 vyjde na 2,5 milionu korun. Ustoupit musela kvůli rekonstrukci návsi a stavbě nové silnice. „Řešení s původní polohou kapličky by bylo extrémně složité, proto jsme se rozhodli, že ji necháme posunout,“ dodal místostarosta Ivančic Jaroslav Sojka.

Kaplička stála v zatáčce hlavní silnice a několikrát do ní narazily projíždějící automobily. Naposledy loni do stavbičky narazil dodávkou podnapilý řidič. „Aby se kaplička nezřítila, nechali jsme ji za 300 tisíc korun kompletně opravit. Kde bylo možné zdivo zpevnit, tam jej zpevnili,“ doplnil místostarosta.

Zdroj: ČTK