Zdroj: Freeimages.com

[quote]Těsně před prvním adventním víkendem se v Liberci otevře sjezd z průtahu do centra města Košickou ulicí kolem Babylonu. Frekventovaná trasa byla kvůli rekonstrukci uzavřena od začátku října. Uzavírka tam skončí ve čtvrtek, sjezd by se měl otevřít kolem 16:00. Práce na průtahu budou ale pokračovat až do Vánoc, řekl ČTK vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp. I práce na průtahu měly být původně hotové do konce listopadu, potrvají ale do Vánoc a znovu se tam stavbaři vrátí na jaře.[/quote]

Otevření sjezdu do Košické ulice ČTK potvrdila i Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), které je investorem. Ke komplikacím na stavbě řekla, že když dělníci odbourali původní železobetonovou zídku, zjistilo se, že byla založena na masivním železobetonovém trámci neseném mohutnými pilotami.

,,Tyto skutečnosti nebyly při zpracování projektové dokumentace známé. Navržený armovaný svah není možné realizovat podle původní projektové dokumentace, proto byl proveden doplňkový geologický průzkum dvěma vrty. Po vyhodnocení výsledků průzkumu z podloží a vzhledem ke klimatickým podmínkám projektant navrhl armovaný svah nahradit gabionovou zdí,“ uvedla Ledvinová.

Provoz na čtyřproudé silnici 35 přes Liberec je omezený už od června na polovinu vozovky kvůli rekonstrukci mostu nad Čechovou ulicí, který byl v havarijním stavu. Jeho obnova přijde bezmála na 31 milionů korun. O kolik se kvůli komplikacím stavba prodraží, není zatím podle Ledvinové jasné. Na zimu dostane komunikace jen provizorní povrch. Dělníci se na stavbu vrátí v dubnu až květnu 2018. Záležet bude na klimatických podmínkách a na zprovoznění nové liberecké obalovny, která by měla být spuštěna 1. května, dodala mluvčí ŘSD. Dokončení oprav včetně vodorovného značení by podle ní na jaře nemělo zabrat více než dva až tři týdny.

Dlouhodobé omezení na průtahu, kvůli kterému se na frekventované tepně tvoří kolony, bylo podle Čápa nutné nejen kvůli havarijnímu stavu mostu, ale tak30é kvůli potřebě rozšířit ho o třetí jízdní pruh. Zvýšit by se tím měla plynulost a bezpečnost dopravy. Podle výsledků celostátního měření je tento úsek silnice 35 nejzatíženějším v Libereckém kraji. Denně tudy v obou směrech projede až 50.000 vozidel.

,,Protože povrch silnice nebude na zimu dokončený, bude se po něm jezdit nižší rychlostí, zřejmě 70 kilometrů v hodině,“ dodal vedoucí krajského odboru dopravy.

Zdroj: ČTK

DPP