Zdroj: Pixabay.com
Invoitix

[quote]V Lovosicích bude od 28. ledna cestování městskou hromadnou dopravou zdarma. Zastupitelé dnes schválili zrušení jízdného. Cílem zavedení bezplatné MHD je zklidnit dopravu ve městě a navrátit cestující do autobusů.[/quote]

V roce 2017 výrazně poklesl počet cestujících přepravených MHD, bylo jich 35.556, zatímco ještě o rok dříve se svezlo celkem 55.279 lidí. Počet ujetých kilometrů se přitom nezměnil. Náklady na provoz jsou zhruba 1,4 milionu korun. Tržby z jízdného činily loni 148.742 korun, v roce 2016 to bylo 240.387 korun.

Městská hromadná doprava byla v Lovosicích zavedena před deseti lety. Vedení města ji vnímá jako službu občanům, proto by měla být podle radnice zdarma. Přínosem má být také snížení počtu osobních aut v ulicích, nižší hlučnost a lepší průjezdnost.

Dosud cestující v Lovosicích platí v MHD deset korun. Děti od šesti do patnácti let platí pět korun, stejná částka je za větší zavazadlo. Senioři nad 70 let, děti do šesti let a lidé s průkazkou ZTP mají cestování MHD už teď zdarma.

Zrušení jízdného má mít podle radnice také sociální dopad – klesne množství pohledávek a exekucí za neuhrazené pokuty.

Zdarma mají městskou hromadnou dopravu nyní třeba ve Frýdku-Místku, Třeboni, Valašském Meziříčí nebo ve Strakonicích.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP