Více než 300 milionů korun stála stavba tramvajové haly v sousedství hlavního vlakového nádraží v Olomouci, díky které už nebudou muset být tramvaje na noc odstavovány v Koželužské ulici nedaleko centra města. Nová hala pojme až 18 tramvajových vozů a uleví staré vozovně v Koželužské ulici, jejíž kapacita nestačí aktuálnímu počtu tramvají. Novinářům to řekl předseda představenstva Dopravního podniku města Olomouce Jaroslav Michalík.

Stavba tramvajové haly byla u vlakového nádraží v Olomouci zahájena před dvěma lety, 85 procent nákladů pokryla dotace z evropských fondů. „V hale o celkové délce 105 metrů jsou umístěny tři koleje, na kterých je možné odstavit až devět tramvajových souprav. V hale bude prováděn také denní úklid vozů i kontrolní a servisní činnost,“ uvedl Michalík. V areálu byl vybudován objekt výpravny tramvají, zázemí pro řidiče a technologická místnost se zabezpečovacím zařízením.

Nová tramvajová hala je od července ve zkušebním provozu. „Přes léto byly z haly zkušebně vypravovány dvě až tři soupravy denně, od září tady bývá přes noc odstaveno šest souprav,“ uvedl místopředseda představenstva DPMO Pavel Zatloukal.

Hala podle primátora Miroslava Žbánka (ANO) uleví obyvatelům a řidičům projíždějícím Sokolskou ulicí, kde už nebudou dlouhodobě odstavené tramvaje. „Kolej tam bude využívána pouze pro krátkodobé manipulace s vozy. Pro dopravní podnik je výhodou, že vozy jsou v nové hale chráněny před poškozením vandaly, ke kterému docházelo při nočním odstavení v Sokolské ulici nebo na točně na Nové Ulici,“ uvedl Žbánek.

V tramvajích a autobusech loni DPMO přepravil 52,892 milionu cestujících, v meziročním srovnání jich bylo o 9,1 milionu více. Na osmi tramvajových a 24 autobusových linkách olomoucké MHD jezdí 148 tramvají a autobusů. Stoprocentním akcionářem DPMO, který měl na konci loňského roku 450 zaměstnanců, je město Olomouc.

Zdroj: ČTK