Zdroj: Freeimages.com

[quote]Koupit si jízdenku pomocí platební karty budou moci od 1. ledna lidé v autobusech Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK), jejichž provoz budou zajišťovat dopravci vzešlí z výběrových řízení. V nových autobusech bílé barvy přibudou informační LCD panely a jízdu zpříjemní klimatizace, řekl ČTK ředitel IDSOK Jaroslav Tomík.[/quote]

Platební karty bude možné od Nového roku podle Tomíka využívat ve všech autobusech IDSOK a také ve vozidlech MHD. Karty poslouží nejen k nákupu jednorázového dokladu, ale také jako nosič časového kuponu pro cestující, kteří si kupují týdenní či měsíční jízdné.

,,Jízdenku prozatím nebude možné hradit bezkontaktně v městské hromadné dopravě v Olomouci, nicméně doklady IDSOK v nich platit budou, a to včetně časových kuponů na bankovních kartách. Do konce prvního pololetí příštího roku by mělo jít bezkontaktně platit i v olomoucké MHD,“ uvedl marketingový specialista IDSOK Richard Janků.

Novinky v autobusové dopravě podle Tomíka začnou platit od ledna a dotknou se i příměstských linek a dalších autobusových spojů, jejichž provoz má krajská organizace IDSOK na starosti. Dopravu budou v jednotlivých regionech zajišťovat zvlášť vybrané firmy.

,,Jde o dopravce, kteří už mají se stejnými službami zkušenosti. Při výběru byl kladen důraz hlavně na kvalitu. Například průměrné stáří autobusů bude pouze pět let,“ řekl Tomík.

Změny v organizaci hromadné dopravy podle Tomíka přinesou také finanční úspory. Například provoz MHD v Šumperku, který stál původně 7,7 milionu korun, bude od příštího roku o milion korun levnější.

Olomouckému kraji se podle hejtmana Ladislava Oklešťka zatím jako jedinému v Česku podařilo zajistit provozování autobusové dopravy na deset let dopředu, jak mu to ukládá národní i evropská legislativa. Autobusy příští rok v Olomouckém kraji najezdí 23,5 milionu kilometrů, což bude o milion kilometrů více než dosud.

Zdroj: ČTK