[quote]Ve městech Ústeckého kraje byly od loňska odtaženy desítky autovraků, které jejich majitelé odstavili na silnicích, parkovištích a dalších místech. Od roku 2020 odstraňování takových vozidel zjednodušila novela zákona o pozemních komunikacích. Litoměřice tak už například odtáhly 29 aut, Roudnice nad Labem na Litoměřicku chce odtažená vozidla prodávat v dražbě. V Ústí nad Labem si většinu aut vyzvedli po výzvě jejich majitelé, zjistila ČTK.[/quote]

K tomu, aby mohl vlastník komunikace vozidla odtáhnout, je zapotřebí, aby měla půl roku neplatnou technickou kontrolu a jejich provozovatelé do dvou měsíců nezareagovali na výzvu k nápravě.

Loni bylo z různých míst v Ústí nad Labem odtaženo 29 vozidel, 61 aut na základě výzvy odstranili jejich provozovatelé. „Oznamovatelé jsou většinou z řad městské policie, představitelů městských obvodů i z řad veřejnosti,“ řekla ČTK mluvčí města Romana Macová. Veřejnost vyzvali loni ke spolupráci představitelé města prostřednictvím videa.

Odtažená auta budou umístěna v Habrovicích na ploše, kterou si město pronajme od Palivového kombinátu. „Na této ploše zůstanou do doby, než bude možné je zlikvidovat nebo dokud se neozve majitel,“ dodala Macová.

Z Litoměřic zmizelo z ulic rovněž 29 autovraků a o odstranění dalších 21 se jedná. „Odtahy automobilů zajišťují Technické služby města, a to ve spolupráci s odborem životního prostředí, odborem územního rozvoje či městskou policií,“ uvedlo město na svých stránkách. Některá auta byla zcela zlikvidována, jiná si převzaly ekologické firmy zajišťující ekologickou likvidaci, několik je na odstavném parkovišti v kasárnách Jiřího z Poděbrad a některá se vlastníkům podařilo opravit a zprovoznit. V Roudnici nad Labem na Litoměřicku budou vozidla, která si majitelé nepřevezmou do tří měsíců, nabízet zájemcům v dražbě.

V Chomutově městská policie od začátku platnosti novely zákona řešila 103 vraků. „Z tohoto celkového počtu se ‚propadlé‘ technické prohlídky týkaly 70 vozidel. Strážníci vždy provádí místní šetření za účelem zjištění majitele vraku. Toto se úspěšně realizovalo ve většině případů, kdy byl majitel dohledán a ten následně vrak vozidla neprodleně a na vlastní náklady odstranil,“ řekl ČTK zástupce ředitele Městské policie Chomutov Jiří Vaníček. Pokud majitel auto neodstraní, oznamuje městská policie skutečnost vlastníkovi komunikace, který provozovateli auta uloží povinnost, aby ho odstranil. Veškerá odtažená vozidla se skladují na odstavném parkovišti Technických služeb, dodal Vaníček.

 

Zdroj : ČTK