DPP

Po dvouleté covidové pauze se koncem května vrátí do Česka přímé lety do USA. Mezi Prahou a New Yorkem bude létat společnost Delta Air Lines. Zájem Čechů o letenky do USA postupně stoupá. Rezervace se pohybují na téměř stejné úrovni jako před krizí. Naopak poptávka Američanů o cesty do Evropy je nižší. Plyne to z informací prodejců pro ČTK.

Před koronavirovou krizí létala letadla také z Prahy do Filadelfie, na letiště Newark ve státě New Jersey. Plánovala se i linka do Chicaga. Dopravci ale jejich obnovení zatím nechystají.

Linku spustí Delta Air Lines 27. května. Na trase plánuje až sedm letů týdně. Prodejci letenek s blížícím se termínem obnovení letů do New Yorku očekávají růst poptávky. Americké město je například pro Student Agency podle manažerky Lenky Kašické jednou z neprodávanějších destinací prodejce.

Podle Josefa Trejbala, ředitele letenkového portálu Letuška.cz, jsou už v současné době prodeje na srovnatelné úrovni jako na jaře 2019. Poptávka Američanů po letech do Evropy je naopak zatím slabší. Připisuje to válce na Ukrajině.

Průměrná cena letenky do USA se u jednotlivých prodejců liší. U přímých letů bývá letenka přibližně o 2 000 až 3 000 korun dražší než u letů s přestupem.

Dosud si většina Čechů koupila své letenky s několikaměsíčním předstihem. Na základě údajů Kiwi.com se často jedná o poměrně krátké pobyty. Více než 38 % zákazníků portálu si v předešlých týdnech rezervovalo zpáteční letenky na dobu tři a méně dnů. Dalších 30 % potom plánuje v USA zůstat jeden až dva týdny. „Tyto kratší návštěvy USA by mohly indikovat návrat českého business cestování,“ uvedlo Kiwi.com.

Podle údajů pražského letiště létalo mezi Prahou a New Yorkem před pandemií více než 70.000 cestujících každý rok. Obnovená linka má tak dle letiště potenciál pro celoroční provoz. V obnovené lince příležitost také turistické agentury. Z údajů agentury CzechTourism vyplývá, že američtí turisté v rámci zahraničních příjezdů do ČR obsadili v roce 2019 pátou příčku. Naši republiku tehdy navštívilo téměř 585 000 Američanů.

Zájem o lety do USA roste podle Trejbala od loňského listopadu. Tedy od doby, kdy se v USA uvolnila přísná protiepidemická opatření. V této souvislosti Kašická upozornila, že pro cesty do USA mají Češi povinnost prokázat  se plným očkováním proti covid-19. Zároveň musí předložit potvrzení o negativním testu nebo prodělání nemoci.

O poznání více než do USA roste poptávka po letenkách v rámci Evropy. Třeba u Kiwi.com zaznamenali až 115% růst celkových prodejů letenek oproti jaru 2019, tedy době před krizí,. Letuška.cz pak proti loňskému roku eviduje nárůst čtyřnásobný. Nejvíce žádanými jsou podle prodejců letenky do Paříže, Londýna, Frankfurtu, Amsterdamu či na Maltu.

Zdroj: ČTK