[quote]Ve Francii se od roku 2023 budou testovat vlaky na vodík. Země podepsala smlouvu na 12 až 14 vlakových souprav určených pro čtyři regiony. Propojit by mimo jiné měly města Lyon a Clermont-Ferrand, uvedla dnes agentura AFP. Vodíkový pohon je šetrný k životnímu prostředí, protože místo skleníkových plynů vypouští jen vodní páru a vodu. Francouzský národní železniční dopravce (SNCF) se zavázal, že do roku 2035 přestane používat vlaky s naftovým motorem.[/quote]

Vodíkový vlak společnosti Alstom uvedli na trh v roce 2018 v Německu. Ve Francii plánují, že bude jezdit po neelektrifikovaných sekundárních kolejích, které zatím brázdí naftové vlaky.

Elektřinu potřebnou k pohonu vlaku vyrábí palivový článek instalovaný ve střeše. Míchá palubní vodík s kyslíkem přítomným v okolním vzduchu. Energie získaná při brždění se ukládá v bateriích a může se znovu použít při zrychlování.

Vlaky financují jednotlivé francouzské regiony. Za první soupravy zaplatí 17,3 milionu eur (452 milionu Kč), což je o třetinu více, než kolik stojí běžný vlak. Francouzský stát investuje do přechodu na vodíkový pohon vlaků 47 milionů eur a další prostředky do něj vloží výrobce Alstom a dráhy SNCF.

Alstom nechal v letech 2018 až 2020 jezdit prototypy v Německu a loni i v Nizozemsku a v Rakousku. Francouzský podnik následně získal v Německu závazné objednávky na 41 vlaků, které by měly zahájit komerční jízdy příští rok. Šest souprav prodala firma do Itálie.

Model regionálního vlaku Coradia-Polyvalent, který má být upraven na vodíkový pohon, vyrábí Alstom v alsaském Reichshoffenu. Firma se ale zavázala k prodeji tohoto závodu, aby získala souhlas Evropské komise s převzetím vlakové divize kanadské společnosti Bombardier. Podle AFP Alstom za tímto účelem exkluzivně do konce dubna vyjednává s českou skupinou Škoda.

 

Zdroj : ČTK