DPP

Ve Středočeském kraji od neděle skončí bezplatná doprava seniorů nad 70 let v autobusech. Nově budou platit poloviční jízdné, tedy stejně jako lidé starší 65 let. Novinkou je také zvýhodněné předplatné pro válečné veterány a účastníky odboje nebo zavedení krátkodobých i jednodenních jízdních dokladů pro přepravu jízdních kol ve vlacích. Novinářům to dnes řekl ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) Zdeněk Šponar.

Se změnami počítají upravené tarify Pražské integrované dopravy (PID), o nichž nedávno rozhodli středočeští zastupitelé. Část opozice rušení bezplatné dopravy pro lidi nad 70 let kritizovala. Dosud si tito senioři ve vlacích kupovali jízdní doklad a nemohli využívat výhod časového kuponu. Cestování autobusy ale měli zdarma. Nově pro ně platí totéž co pro pasažéry nad 65 let. K dispozici budou mít jednorázové i dlouhodobé předplatní jízdní doklady. V Praze se výše ani rozsah slev nemění.

„Bezplatná doprava pro seniory nad 70 let byla nesystémová, jelikož ve všech sousedních krajích nebyla zavedena – při současných mezikrajských přesazích by tak logicky nastal problém při odbavení těchto cestujících,“ uvedl Šponar.

Rušení bezplatné dopravy v minulosti kritizoval například opoziční středočeský zastupitel za ANO a náměstek mladoboleslavského primátora Jiří Bouška (ANO+Volba pro Mladou Boleslav). Poukázal na to, že Mladá Boleslav naopak zavedla od dubna jízdné pro starobní důchodce zdarma. „V době krize se snažíme lidem naopak pomáhat,“ uvedl Bouška.

Podle úprav tarifů platných neděle budou moci lidé s osvědčením účastníka odboje a odporu proti komunismu nebo s osvědčením či průkazem válečného veterána cestovat integrovanou dopravou za 365 korun ročně. Pro přepravu jízdních kol ve vlacích bude možné využít výhodné časové přepravné pro cesty na území Středočeského kraje. Na výběr bude mezi dvouhodinovým přepravným za 30 korun a celodenním přepravným za 80 Kč.

Zdroj : ČTK