Ve Švýcarsku se po 150 letech podařilo uskutečnit plán železničního propojení tří turisticky vyhledávaných údolí – Montreux, Gstaad a Interlaken. V prosinci se tak vydal na složitou cestu nový vlak GoldenPass Express, který dokáže měnit rozchod kol a výšku vagonů, aby se přizpůsobil různým tratím a nástupištím. Nápad pomohly přivést k životu i dvě české firmy. ČTK to sdělila společnost Passengera, která je jednou z nich.

Trať dlouhá 115 kilometrů má převýšení 900 metrů a skládá se ze dvou typů kolejí. Nový vlak má proto variabilní podvozek, který dokáže za jízdy plynule měnit rozchod kol téměř o půl metru a také zvládne upravit výšku vagonů až o 20 centimetrů podle nástupišť. Cestující si změny prakticky nevšimnou.

Na vytvoření 23 vozů v celkové hodnotě 88,8 milionu eur (2,1 miliardy Kč) spolupracoval švýcarský výrobce vlaků Stadler a francouzský dopravní gigant Alstom. Na vzhledu se podílelo italské designérské studio Pininfarina.

Na palubě je kromě první a druhé třídy také prestižní třída pro 18 cestujících, ve které si mohou zájemci vychutnávat panoramatické výhledy z otočných, elektricky nastavitelných křesel dodaných českou značkou Borcad. Digitální služby na palubě pro všechny cestujících pak zajišťuje technologická společnost Passengera.

Firma Passengera vyvíjí a dodává komplexní digitální řešení pro vlaky, autobusy a ostatní prostředky veřejné dopravy po celém světě. Její služby mohou cestující využít například ve vlacích Pendolino či v autobusech FlixBus. Na technologii firmy spoléhá i futuristický projekt největšího metra na světě v saúdskoarabském Rijádu, turistické vlaky na Machu Picchu v jihoamerickém Peru nebo luxusní katamarán společnosti Austal, který bude brzy brázdit vody ve Francouzské Polynésii.

Zdroj  : ČTK