Mezinárodní železniční veletrh a konference RAIL BUSINESS DAYS odstartoval v Ostravě v areálu Trojhalí Karolina v pondělí 5. června
a do 7. června přilákal 8 043 návštěvníků. Těm se představilo
více než 110 vystavovatelů z České republiky i zahraničí a třináct kolejových vozidel. Veletrh i doprovodnou konferenci zahájil v pondělí ministr dopravy Martin Kupka.

Zahájení veletrhu se ujal ministr dopravy Martin Kupka, generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka a ředitelé veletrhu za společnost VIA PRO MOTION Robert Pagan s Monikou Svobodovou.

Následovalo i zahájení odborné konference, zde se moderace ujala Daniela Písařovicová.

Tato unikátní akce je zajisté oslavou železnice. Letošní rok je rozhodně rekordní z hlediska investic na české železnici, které míří do klíčových dopravních akcí. Současně se letos i značně uvolní hlavní koridor, a to díky dokončení staveních projektů. Tento veletrh je od základů zajisté pozitivní příležitost navzájem se inspirovat a poznat, v čem je konkurence dál nebo kde jsme o několik kroků napřed. Jsem přesvědčen, že česká železnice je v několika oblastech o krok napřed v porovnání s našimi sousedy,“ popřál veletrhu Martin Kupka, který si následně i celý veletrh osobně prohlédl, zde ho doprovázel také generální ředitel společnosti České dráhy Michal Krapinec.

Zatraktivnění drážní dopravy pokládáme za prioritní zejména vzhledem k tomu, že drážní doprava v Moravskoslezském kraji je dopravou páteřní, ekologickou a při přetížení našich silnic a dálnic také dopravou s novou budoucností,“ uvedl Radek Postawka.

Těší nás, že se nám opět po roce podařilo spojit železniční svět české i za hraniční železnice v tuzemském prostředí. Současně jsem velmi potěšen faktem, že na kolejích na návštěvníky čekalo hned několik premiér. Poprvé zde naživo byla k vidění jednotka RegioFox i třívozový RegioPatner pro České dráhy, novinkou byla také dvoupodlažní jednotka KISS EMU pro dopravce ZSSK. Současně již nyní zveme návštěvníky na příští ročník, který se uskuteční znovu v Ostravě v termínu 11. – 13. června 2024,“ dodal Robert Pagan.

Záštitu na veletrhem převzalo Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Ing. Radek Podstawka, město Ostrava, ACRI, Hospodářské komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Svaz dopravy ČR, Svaz osobních železničních dopravců a spolek Zelená železnice.

Odbornými garanty se stala Správa železnic, České dráhy a PKP Cargo International. Projekt je dotačně podpořen Moravskoslezským krajem.

 Pro více informací navštivte naše webové stránky www.railbusinessdays.cz.

 

DPP