DPP

Svaz měst a obcí (SMO) odmítl poslaneckou snahu zavést výjimku z omezení kamionové dopravy o víkendech, která by se měla vztahovat na jízdy do místa vykládky na českém území. V případě přijetí návrhu by se kvůli zhušťování dopravy zásadně zhoršily životní podmínky zejména obyvatel tranzitních obcí, uvedl svaz v tiskové zprávě.

„Svaz měst a obcí se dlouhodobě zasazuje o snižování intenzity kamionové dopravy v obcích. Současná úprava slibuje obyvatelům tranzitních obcí klid alespoň v určených časech a termínech. K výjimkám z těchto limitů by se mělo přistupovat s velkou opatrností,“ uvedl k návrhu předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Apeloval na poslance, aby aktuální návrh nepodpořili.

Platný zákon omezuje kamionovou dopravu v neděli a státní svátky odpoledne a večer, o prázdninách se pak i na pátek odpoledne a sobotu dopoledne. Důvodem je prevence před kolonami v časech, kdy na silnice vyráží nejvíce řidičů osobních automobilů.

Sněmovní hospodářský výbor však podpořil návrh poslance Stanislava Blahy (ODS), který chce zavést výjimku z omezení pro jízdy kamionů do místa vykládky na území České republiky. Blaha návrh zdůvodnil zlepšením pracovních podmínek řidičů nákladních vozidel. Podle Lukla ale návrh se Svazem měst a obcí nekonzultoval a „nijak se nezabývá tím, jaký dopad bude mít výjimka na ostatní řidiče a obyvatele přilehlých obcí“.

Výjimka by se mohla stát součástí novely, kterou chce vláda zejména zjednodušit bodový systém pro řidiče nebo zavést možnost řídit auto už od 17 let, ale jen pod dohledem mentora.

Zdroj  :ČTK