K šetření s energiemi se začaly přidávat také velké dopravní společnosti v Česku. Jejich opatření se kromě omezení provozních výdajů při spotřebě energií a paliv zaměřují také na investice do jejich vozového parku či budov. Vyplývá to z informací firem. Spotřebu chtějí snižovat i ministerstvo dopravy a jeho podřízené organizace.

Nárůst cen energií výrazně navýšil výdaje dopravních firem. Například náklady Českých drah a ČD Cargo na energie stouply za poslední půlrok o 2,3 miliardy korun. Výrazný nárůst nákladů hlásí i RegioJet a další dopravci. O něco mírnější dopady má energetická krize naopak na Letiště Václava Havla Praha. To má podle šéfa představenstva Jiřího Pose na energie dlouhodobé kontrakty a ceny má průběžně fixované. Na příští rok má letiště zajištěno už přes 90 procent energií. Šéf letiště tak sice počítá s růstem nákladů, neměl by ale být fatální.

Právě Letiště Praha zahájilo podle Pose interní program s cílem snížení spotřeby energií před dvěma měsíci. Cílem je snížit spotřebu plynu o 15 procent a spotřebu elektřiny asi o deset procent. „Na všech úrovních se hledají dílčí kroky, zavádíme různá i jednoduchá opatření, například při osvětlení místností a další. Doba si takový přístup vyžaduje,“ podotkl Pos. Letiště zároveň podle něj nyní urychlilo přípravu projektů na fotovoltaická zařízení na budovách či letištních plochách.

ČD podle mluvčího Petra Šťáhlavského budou na aktuální situaci reagovat několika kroky. Sníží teplotu vytápění v budovách a instalují úsporné osvětlení a další zařízení. V delším časovém horizontu pak chce dopravce snižovat svou závislost na fosilních palivech a místo nich více využívat například fotovoltaické zdroje. Už od roku 2016 se společnost řídí vlastním certifikovaným systémem pro hospodaření s energiemi. „Na provozních úspoře spotřeby energií pracujeme koncepčně a dlouhodobě,“ podotkl Šťáhlavský. Další dlouhodobá opatření tak zahrnují například rekonstrukce budov dopravce, kde jde třeba o výměnu oken, zateplení objektů, montáž úsporného osvětlení a dalších zařízení, které mají snížit energetickou náročnost budov.

Složitou situaci na trhu s energiemi vnímá i RegioJet. „V provozu na železnici vidíme možnost energetických úspor například v režimu jízdy, kterým strojvedoucí mohou eliminovat zbytečné energetické ztráty,“ řekl ČTK manažer společnosti Jiří Jahelka. Ztrátám v provozu lze podle něj předejít například postupnou regulací výkonu nebo využitím technických parametrů tratí. „V určitých úsecích jsou takzvané volné jízdní doby, kdy není nutné využívat maximální tah a rychlost vlaku,“ vysvětlil. Dalším úsporným opatřením RegioJetu bude vhodnější nasazování vozů na vytížené spoje tak, aby dopravce plně využil jejich kapacitu a nevozili je prázdné. Úspory společnosti se podle Jahelky dotknou interních potřeb. „Chystáme se seskupovat a vozit ucelené zásilky vozů na opravu a do dílen nebo eliminovat posuny s vlakovými soupravami v koncových stanicích,“ dodal.

Ke snížení energetických ztrát by měly přispět i investice obou dopravců do modernějších vlaků. ČD plánují v dalších měsících a letech postupně nasazovat nové elektrické soupravy, které jsou vybaveny systémem rekuperace, kdy se část elektrické energie při brzdění nebo jízdě po spádu vrací do sítě. V uplynulém roce se to týkalo například výměny vlaků v Plzeňském a Jihočeském kraji. Také RegioJet chce dosáhnout energetických úspor rozšiřováním flotily o moderní lokomotivy, které mají technologicky vyspělejší úsporná řešení.

K rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou vyzval premiér Petr Fiala (ODS) ve svém mimořádném projevu před týdnem. Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně a jak jimi neplýtvat.

Zdroj : ČTK