Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v srpnu druhým měsícem v řadě klesly. Průměrná cena povinného ručení činila 6525 korun, což bylo proti červenci o 177 korun méně. Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický automobil v českých domácnostech. V červnu byla nejvyšší cena povinného ručení nejvyšší od počátku období měření, tedy od srpna 2019.

„I přes meziměsíční pokles na hodnotu 6525 korun jde stále o vyšší cenu za povinného ručení, než jaká se držela od jara do konce minulého roku. V porovnání s loňským srpnem jsou letos průměrné ceny v hlavním i menším městě o něco vyšší. Experti očekávají v následujícím podzimním období změnu ve vývoji cen povinného ručení,“ uvedl analytik Broker Consulting Jiří Váchal.

Meziměsíčně se cena pojištění snížila u hlavního města i menších měst. Celkově se v metropoli letos zákonné pojištění vozidel poskytuje v průměru za 7258 Kč (průměr od srpna 2019 je 7506 Kč), v Benešově u Prahy za 5793 Kč (průměr od začátku měření je 5942 Kč). Od jara do konce loňského roku se držely ceny na nižší úrovni, než jaké eviduje POVIndex za letošek. Na podzim očekávají odborníci změny ve vývoji cen povinného ručení.

Důvodem zdražování bude především nedostatek náhradních dílů, nárůst cen energií a také lidské práce. Ačkoliv je stále růst cen povinného ručení nižší než celková inflace, a to kvůli konkurenčnímu boji pojišťoven, příští rok bude zdražování pokračovat, uvedl nedávno produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz Ondřej Vacek.

POVIndex společnost Broker Consulting od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať jde o nového řidiče nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Broker Consulting POVIndex užívá odlišnou metodiku než například Česká kancelář pojistitelů.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Pořízení povinného ručení je ze zákona povinné pro všechny majitele vozidel. Musí je mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.

Zdroj  :ČTK