Veřejná doprava v Německu se dnes prakticky zastaví kvůli stávce za vyšší mzdy. S problémy musí počítat statisíce lidí, kteří spoléhají na železniční, leteckou, lodní i místní dopravu. Potíže se nevyhnou ani cestujícím z Česka, některé mezistátní spoje podle Českých drah skončí na hranicích s Německem.

Regionální hromadná doprava se zcela zastaví v sedmi spolkových zemích, mimo jiné i v Bavorsku a Sasku. Oba tyto regiony sousedí s Českem. Problémy bude mít ale celé Německo, neboť stát budou i všechny dálkové vlaky německé železniční společnosti Deutsche Bahn. Provoz přeruší také letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově nebo Stuttgartu.

Obecným doporučením pro dnešek je vůbec necestovat, a to pokud možno ani vlastním autem. Očekává se, že kvůli omezením ve veřejné dopravě se mnozí lidé rozhodnou použít auto, takže se na silnicích a dálnicích budou tvořit kolony a zácpy. Ke stávce se navíc rozhodli připojit i silničáři, takže při nehodách a dalších komplikacích budou zásahy výrazně pomalejší. Zavřené kvůli chybějící obsluze mohou být i silniční a dálniční tunely.

Za stávkou stojí odbory Verdi a EVG. Svaz Verdi, který zastupuje zhruba 2,5 milionu pracovníků ve veřejném sektoru, požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, nejméně však o 500 eur (zhruba 12.000 Kč) měsíčně. Svaz EVG, který hájí zájmy 230.000 zaměstnanců železniční společnosti Deutsche Bahn a autobusových firem, chce navýšit mzdy o 12 procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy má činit 650 eur (15.400 Kč).

Zdroj  :ČTK