Více než třetina pilotů leteckých společností kvůli přetrvávající pandemii covidu-19 stále nelétá. Ve srovnání s předchozím rokem, kdy jich byla dokonce většina, se situace nicméně zlepšila. Vyplývá to z průzkumu mezi 1700 piloty, který provedla britská společnost Goose Recruitement a oborový web FlightGlobal.

Průzkum ukázal, že celosvětově má práci a létá 62 procent pilotů, zatímco před rokem to bylo jen 43 procent. Podíl nezaměstnaných pilotů meziročně klesl na pětinu z 30 procent. Šest procent pilotů má neplacené volno, loni na něm bylo 17 procent. Z aktivních pilotů uvedlo 61 procent, že se obává o své zaměstnání.

V asijsko-pacifickém regionu, který byl kvůli přísným protipandemickým opatřením nejvíce zasažen poklesem mezinárodní dopravy, však podíl nezaměstnaných pilotů vzrostl z 23 na 25 procent. Oblast také vykazuje nejnižší počet zaměstnaných, kteří létají, a to 53 procent.

„Zaznamenali jsme návraty některých zahraničních pilotů z regionu domů. Obávají se karantény nebo toho, že uvíznou na dlouhou dobu daleko od přátel a rodiny,“ uvádí zpráva doprovázející průzkum.

Zdroj: ČTK

DPP