Společnost ABB, která podniká v energetice a automatizaci, loni v Česku instalovala 150 nabíjecích stanic pro elektromobily. Jde o dosud nejvyšší množství, o rok dříve jich dokončila 118. Ke konci loňského roku jich tak bylo v provozu 450, od začátku letošního roku se jejich počet zvýšil na 457. ČTK dnes o tom informovali zástupci společnosti.

ABB se podílí na instalaci výkonných až vysoce výkonných dobíječek, tedy s výkonem vyšším než 50 kilowatt. Podle dat Centra dopravního výzkumu (CDV) bylo v České republice ke konci září loňského roku 799 dobíjecích stanicích s 1525 dobíjecími body. Podle šéfa divize ABB Elektrotechnika Vladimíra Janypky je na trhu prostor až pro dvojnásobek dobíjecích stanic, a to s ohledem na současný počet elektrických aut.

„Chceme překonat loňský cíl,“ uvedl dnes Janypka s tím, že ABB je však pouze dodavatel technologií a na firmě celkový počet instalovaných dobíjecích stanic nezávisí. Celý proces přípravy se ale podle něj na straně budovatelů zrychluje. „Tyto procesy jsou už výrazně lépe zajeté, což akceleruje rychlost výstavby. Pokud bude toto všechno v souladu, tak to určitě překonáme, my jsme připraveni z hlediska dodávek,“ řekl Janypka.

ABB se podílí na budování sítě rychlonabíjecích stanic ve spolupráci s největšími dodavateli elektřiny v České republice, jako jsou ČEZ, PRE nebo E.ON. Vedle toho dodává stanice k supermarketům Lidl.

V Česku v současnosti jezdí okolo 10.000 elektromobilů a desítka vodíkových aut. Dvě pětiny elektromobilů jsou registrované v Praze. Ministerstvo dopravy chce do roku 2027 investovat do budování dobíjecích stanic pro elektromobily 5,5 miliardy korun. Dalších zhruba 500 milionů Kč půjde na vodíkové čerpací stanice. Dosud ministerstvo prostřednictvím Operačního fondu Doprava investovalo zhruba miliardu korun.

Zdroj : ČTK