ABD0074_20190527 - WIEN - …STERREICH: ++ HANDOUT ++ ZU APA0373 VOM 27.5.2019 - In Wien ist demnŠchst die erste rein elektrisch angetriebene MŸllabfuhr unterwegs. Der Dreiachser mit einem zulŠssigen Gesamtgewicht von 27 Tonnen wurde am Montag prŠsentiert. Es handelt sich um ein GefŠhrt, das auf Initiative der Magistratsabteilung 48 entwickelt wurde. Im Bild das neue Fahrzeug bei der PrŠsentation am Montag, 27. Mai 2019. - FOTO: APA/PID/CHRISTIAN F†RTHNER - ++ WIR WEISEN AUSDR†CKLICH DARAUF HIN, DASS EINE VERWENDUNG DES BILDES AUS MEDIEN- UND/ODER URHEBERRECHTLICHEN GR†NDEN AUSSCHLIESSLICH IM ZUSAMMENHANG MIT DEM ANGEF†HRTEN ZWECK UND REDAKTIONELL ERFOLGEN DARF - VOLLST€NDIGE COPYRIGHTNENNUNG VERPFLICHTEND ++
Invoitix

[quote]Odváží odpad a přitom nevypouští žádné zplodiny. Do ulic Vídně vyjel první popelářský vůz s čistě elektrickým pohonem. Dojezd oranžového vozu má přesáhnout 100 kilometrů a baterie mají vydržet celý den.[/quote]

 

Město Vídeň vozidlo představilo v průběhu klimatické konference, kterou v rakouské metropoli spolupořádal herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

 

Nový vůz vznikl z iniciativy vídeňského magistrátního oddělení MA 48, které má na starosti odpadové hospodářství. Základ tvoří popelářské auto MAN, pětiměsíční přestavbu provedly firmy Framo a MUT.

 

Pohon vozidla i provoz nástavby, tedy stlačování odpadu a jeho vyprazdňování, jsou plně elektrické a veškerou energii tak vůz načerpá z rozvodné sítě. Vídeň již testovala i hybridní svozová auta se spalovacím motorem a nástavbou využívající elektřinu, tato vozidla se ale v provozu neosvědčila. Kapacita baterií nevydržela denní provoz a nástavby tak v průběhu dne přecházely na dieselový pohon.

 

Dojezd přes 100 kilometrů

Nové, plně elektrické popelářské auto nyní čekají podobné testy, do kterých se na po dobu jednoho roku zapojí i vídeňská technická univerzita. Vůz se nejprve objeví na trasách pro svoz směsného odpadu v centrální části města, a následovat budou i trasy s tříděnými odpady. Jen tak může Vídeň ověřit, že vůz lze využít univerzálně, a že splní očekávání. Jmenovitý výkon vestavěných Li-Ion baterií 230 kWh by měl vystačit na celodenní provoz, dojezd by měl převýšit 100 kilometrů. Nabíjet se může v každé garáži MA 48, stačí zásuvka 400 V. Měnič napětí je totiž součástí palubního systému, a není tak potřeba budovat speciální dobíjecí stanice.

 

Pokud automobil naplní stávající pozitivní očekávání, využije Vídeň poznatky pro další strategické rozhodování o vozovém parku, a to i s ohledem na směrnici EU o vyšším využití nízkoemisních vozidel ve veřejné sféře (Clean Vehicles Directive).

 

Čistá energie

Město samozřejmě věnuje pozornost i tomu, z jakých zdrojů elektrická energie pro pohon vozidel pochází, neboť právě původ energie značně ovlivňuje ekologický přínos elektromobilů. MA 48 proto již řadu let sází na alternativní zdroje energie a podle vídeňského magistrátu už dnes místní odpadové hospodářství vyprodukuje více energie, než samo spotřebuje.

 

Zdroj : Zahraniční kanceláře města Vídně

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP