Invoitix

Zástupci vlády a opozice se sejdou ve druhé polovině listopadu ve Sněmovně, aby se dohodli na budoucí podobě financování dopravní infrastruktury. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hnutí ANO a bývalý ministr dopravy Karel Havlíček. Podle nich je třeba najít shodu na dalších finančních nástrojích, které zajistí dostatek peněz pro stavbu silnic a dálnic.

Podle Kupky chce vláda najít i jiné prostředky financování než peníze ze státního rozpočtu a úvěry od Evropské investiční banky (EIB), které využívá v současnosti. Zmínil například evropské dotace na stavbu vysokorychlostních železnic, zapojení Národní rozvojové banky (NRB) do financování dopravních staveb nebo větší zapojení soukromých investorů prostřednictvím takzvaných PPP projektů.

Havlíček uvedl, že se současným systémem financování nemá Česko šanci naplnit ambici dostavět do konce roku 2033 základní dálniční síť, jak plánuje ministerstvo dopravy. Podle něj by bylo vhodné zapojit do financování i penzijní fondy prostřednictvím dluhopisů se státní garancí.

Ekonom Tomáš Havránek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy navrhl, aby stát k financování dopravní infrastruktury využil i devizové rezervy České národní banky (ČNB). Centrální banka má v současnosti devizové rezervy zhruba 3,2 bilionu korun, podle Havránka leží bez užitku a bylo by vhodné je investovat. Výnosy z těchto investic by podle něj šly do státního rozpočtu. Kupka uvedl, že podobný návrh slyší poprvé, ale pokud by byl proveditelný, tento zdroj peněz by uvítal.

Kupka také prohlásil, že v roce 2025 chce stát investovat do dopravní infrastruktury 180 miliard korun. V letošním roce hospodaří Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) se 150 miliardami korun, rozpočet na příští rok počítá s obdobnou částkou. Havlíček ale varoval, že se snižuje podíl peněz v SFDI ze státního rozpočtu a že úvěry, které si fond bere od EIB, bude muset v budoucnu splácet, což jeho finanční možnosti omezí.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP