Vláda chce vypracovat novou koncepci letecké zdravotnické záchranné služby. Projekt by měl počítat i s tím, že by se letečtí záchranáři vrátili z Bechyně na letiště do Plané u Českých Budějovic. O novém konceptu dnes řekl zástupcům Jihočeského kraje premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě vlády v regionu. Leteckou záchrannou službu pro jižní Čechy provozuje armáda. Vojenské vrtulníky jsou však příliš těžké na to, aby mohly přistávat na moderní základně v Plané u Českých Budějovic, proto využívají zázemí v Bechyni na Táborsku.

„Nám ale nikdo neřekl, že zde je úplně nový hangár. Dostali jsme pouze informaci, že sem vojenský vrtulník nemůže,“ řekl Babiš dnes, když si prohlížel heliport v Plané. Základnu s přistávací plochou nechal Jihočeský kraj vybudovat v roce 2015 za 60 milionů korun. O dva roky později však provoz letecké záchranné služby v Plané musel zrušit, protože ji začala provozovat armáda se svými vrtulníky. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch potvrdil, že jeho resort zpracovává novou koncepci pro leteckou záchrannou službu. „Jsou dvě cesty. Buď to bude provozovat stát, ale obrana, doprava ani vnitro to nechtějí, nebo bude muset být soutěž pro soukromé provozovatele,“ řekl dnes Vojtěch.

Návrat do Plané u Českých Budějovic by přivítali i jihočeští záchranáři. „Proto se snažíme tento hangár udržet stále v chodu. Pořád zde máme provoz, slouží tu pozemní základna záchranné služby a máme zde zázemí pro řešení mimořádných událostí. Ale je to ideální zázemí hlavně pro provozování letecké záchranky,“ uvedl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Zdroj: ČTK