Vláda Petra Fialy (ODS) kvůli předsednictví Česka v Radě EU minulý týden požádala státní podnik LOM Praha o pomoc se zajištěním provozu letadla, které bude politiky do Bruselu nebo Lucemburku přepravovat pravidelně. Důvodem je nedostatečná přepravní kapacita vládní letky. LOM Praha ale nemá letadlo, které je přizpůsobeno pro cestující, proto si jej bude muset pronajmout jinde.

Podle dokumentů, které má server k dispozici, vláda začala s armádou řešit přepravní kapacity v polovině června, kdy generální štáb dostal za úkol posoudit, jaké volné kapacity vládní letka má, případně jaké alternativy by armáda mohla nabídnout. Nakonec vláda podle Deníku N požádala o pomoc podnik LOM Praha, který se zabývá údržbou a modernizací vojenských i civilních letadel. Podnik má dopravní letadlo L-410 Turbolet, které ale využívá hlavně v rámci svého centra leteckého výcviku a které není přizpůsobeno pro převoz cestujících.

Deník N uvedl, že podle zadávacího řízení by pronajatým letadlem měl být rovněž Turbolet, ale modernější varianta, která by měla mít kapacitu do 20 cestujících. Letadlo by případně mohl půjčit kunovický výrobce letadla Aircraft Industries, se kterým LOM Praha spolupracuje. Kdo stroj nakonec poskytne, by mělo být zřejmé v následujících týdnech, uvedl server.

Vláda už dřív jednala o možném posílení leteckých linek mezi Bruselem a Prahou, mezi kterými by podle červnových informací oddělení ministra pro evropské záležitosti a prodejců letenek mělo kvůli předsednictví Česka v Radě EU cestovat asi 80.000 lidí. Kritický má být zejména červenec, kdy by se mezi oběma městy mělo pohybovat přes 6000 lidí, tomu ale dostatečně neodpovídají kapacity leteckých linek. Vláda kvůli tomu například jednala o možném obnovení letů s ČSA. Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz však k dohodě strany nedospěly. Majitel společnosti Smartwings, která je mateřskou firmou ČSA, Jiří Šimáně sdělil serveru, že pro ČSA není výhodné obnovení pravidelných linek do Bruselu a pro vládu zase není schůdné objednání nepravidelných letů.

Součástí delegací, které budou během předsednictví Česka v Radě EU muset cestovat mezi Prahou a Bruselem, budou zejména členové pracovních skupin, političtí představitelé, zástupci institucí a agentur EU, zástupci českých, belgických i evropských médií či soukromých firem.

Zdroj : ČTK