[quote]Vláda projedná návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který by měl napřesrok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun. Na výši peněz, které prostřednictvím fondu půjdou do výstavby a oprav dopravní infrastruktury, se kabinet dohodl už během posledního zasedání, kdy projednával státní rozpočet. Formálně ale tento bod vláda projedná ještě samostatně. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.[/quote]

Z uvedených více než 72 miliard korun připadá 53,8 miliardy na národní peníze a zbylých 18,7 miliardy na dotace z programů EU. Nejvíce peněz půjde podle požadavků investorů na silniční infrastrukturu, návrh na výstavbu a rekonstrukce silnic a dálnic počítá s dotací 29,5 miliardy korun, 21,8 miliardy má pak směřovat na rozvoj železniční infrastruktury a zhruba 1,2 miliardy na vodní cesty. Z menších kapitol pak návrh rozpočtu předpokládá například podporu financování výstavby cyklostezek ve výši 150 milionů korun.

Proti letošní výši rozpočtu představuje aktuální návrh pro fond citelné omezení peněz. Letos fond hospodaří se zhruba 82 miliardami. Poslední podoba vládního návrhu je ale i tak o zhruba 1,4 miliardy korun vyšší, než kolik činil předchozí návrh. Podle ministra dopravy Dana Ťoka tak nebudou napřesrok peníze pro všechny nově zahajované stavby.

,,Nemá cenu šetřit a nezahajovat stavby, které jsou přichystané. Chtěli bychom zahajovat vše, co je nachystáno. A podepisovat smlouvy a deficit prostředků vyřešit půjčkou, když to nepůjde jinak,“ komentoval výši rozpočtu ministr.

Původně požadoval, aby ministerstvo financí do fondu dopravy napřesrok poslalo navíc dalších sedm miliard korun.

Zdroj: ČTK