[quote]Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl ČTK soudce Zdeněk Strnad.[/quote]

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurs. Domáhala se toho, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Vrchní soud v Praze vyhodnotil námitku podjatosti jako nedůvodnou. „Vzhledem k tomu, že schůze věřitelů byla připravena pečlivě a hlavním důvodem mělo být rozhodnutí o způsobu řešení úpadku, na jehož absenci mimochodem dlužník … poukazoval, bylo lze důvodně předpokládat, že věc bude v průběhu schůze věřitelů také rozhodnuta. … Soud přihlédl i k tomu, že se dle jeho názoru jedná nepochybně o věc, jež nesnese odkladu, neboť situace, kdy po delší dobu není rozhodnuto o způsobu řešení úpadku je nejen v rozporu se zásadami insolvenčního řízení, ale není v zájmu věřitelů ani samotného dlužníka,“ uvedl v odůvodnění soudce Petr Vaňous.

Věřitelé HMS v červnu rozhodli, že firma už podruhé skončí v konkurzu. Věřitelé by tak mohli po letech dostat peníze za pohledávky. O řešení úpadku se muselo hlasovat poté, co Nejvyšší soud vrátil v zimě případ lounského výrobce vagonů na začátek, když zrušil původní verdikt o konkurzu.

Krajský soud v Českých Budějovicích v červenci souhlasil s návrhem správkyně, aby dostali zaplaceno zajištění věřitelé. Soud souhlasil i s tím, že správkyně dostane zálohu odměny 7,8 milionu Kč. Soud ale zakázal správkyni nakládat s penězi získanými z prodeje závodu, než bude pravomocné rozhodnutí o konkurzu.

Firma Gomanold by měla dostat 244,6 milionu korun a úroky od letošního 12. června, Všeobecná zdravotní pojišťovna 8,8 milionu, Česká správa sociálního zabezpečení 18,6 milionu, finanční úřad 18,8 milionu. Soud souhlasil i s odměnou poradenské společnosti Deloitte Advisory tři miliony Kč. Rozhodnutí krajského soudu o rozdělení výtěžku ale není pravomocné. Hýsková měla na účtech v červnu k dispozici asi 800 milionů Kč.

Vagonka už nemá žádný provoz ani zaměstnance. Loni její areál koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu Kč. Správkyně závod prodala v insolvenčním řízení.

 

Zdroj : ČTK

DPP