[quote]Odvolací Vrchní soud v Praze dnes začal podruhé projednávat spor společnosti ČEZ Prodej a Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) kvůli neodebrané elektřině. ČEZ trvá na tom, že mu SŽDC dluží 800 milionů a úroky, tedy celkově přes jednu miliardu korun. Správa při v minulosti prohrála a peníze vyplatila, pak se však do věci vložil Nejvyšší soud a rozsudek zrušil.[/quote]

SŽDC objednala v roce 2008 u dceřiné firmy polostátní energetické společnosti ČEZ elektřinu pro všechny dopravce na dráze na tři roky dopředu. O půl roku později se ovšem změnil energetický zákon a dopravci si mohli kupovat elektřinu přímo, nikoliv od správce kolejí. Toho také vzhledem ke zlevňující elektřině využili. SŽDC tak v roce 2010 odebrala a zaplatila jen zlomek z původní objednávky a ČEZ se kvůli tomu následně obrátil na soud.

Pražský městský soud se následně přiklonil na stranu SŽDC s tím, že změna zákona je okolností, která vylučuje odpovědnost správy za vzniklou škodu. Odvolací vrchní soud pak ale dal zapravdu společnosti ČEZ a peníze jí přiznal. Po zásahu Nejvyššího soudu se věc vrátila k dalšímu dokazování, po němž městský soud loni v srpnu dospěl ke stejnému závěru jako poprvé a ČEZ se znovu odvolal.

Právní zástupce ČEZ Karel Mazzolini dnes prohlásil, že poslední rozsudek je vnitřně rozporný a není řádně odůvodněný, a jeho závěry jsou tedy nepřezkoumatelné. ČEZ v odvolání dále tvrdí i to, že se městský soud neřídil závazným právním názorem Nejvyššího soudu. SŽDC trvá na tom, že smlouvu na dodávku elektřiny neporušila.

Předsedkyně odvolacího senátu Yvona Svobodová odročila jednání na 20. května, kdy chce doplnit dokazování.

Po prvním pravomocném rozhodnutí SŽDC vyplatila elektrárenské společnosti 1,14 miliardy. Peníze nyní v jiném řízení vymáhá zpět jakožto bezdůvodné obohacení.

 

Zdroj : ČTK